UWAGA!

Perły światowego repertuaru

 
Elbląg, Perły światowego repertuaru
fot. Anna Dembińska

W piątek (26 lipca) w sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego odbył się wieńczący sezon artystyczny 2012/2013 koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z cyklu „Najpiękniejsze wokalizy”. Orkiestra zagrała pod batutą maestro Pawła Kotla, a swoim głosem towarzyszyła jej wybitna polska sopranistka Iwona Sobotka.

Koncert otworzył utwór, a w zasadzie, jak powiedział dyrygent Paweł Kotla, „20 minutoweprzeżycie artystyczne” Johna Adamsa „Shaker Loops”. 
       - Jest to pierwsze wykonanie w Polsce - mówi Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. - Dlatego, że maestro Paweł Kotla ten utwór grał w Stanach, Anglii. Teraz zrobił go z nami. Na zamknięcie mamy perły światowego repertuaru.
       Drugie było dzieło muzyczne „Les Illuminations” Op. 18 Benjamina Brittena, w którym mogliśmy usłyszeć piękny głos sopranistki Iwony Sobotki. Wykonanie to zachwyciło publiczność, a artystka wraz z towarzyszącą orkiestrą i maestro zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
       Po przerwie zagrano „Serenadę” E-dur, Op. 22 Antonina Dvořáka. Ten bardzo melodyjny, wręcz taneczny utwór ożywił słuchaczy na tyle, że nie chciano by koncert się skończył. Były długie brawa i krótki fragment utworu na bis.
       Sezon artystyczny 2012/2013 był bardzo owocny dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       - Jestem zadowolona z proporcji, z tego jakie koncerty klasyczne daliśmy, jaki repertuar, jak to odbierała publiczność - mówi dyrektor EOK. - Także z koncertów poza klasycznych, udział w Jazzblągu, Ogrodach Polityki, no i oczywiście nasze tournée po Hiszpanii, koncert w Niemczech, w Berlinie, o którym do dzisiaj się mówi. I to, że orkiestra nabrała już takiego szlifu, że jest już właściwie zespołem. Jestem bardzo zadowolona, że mamy Marka Mosia, i że zespół robi się coraz bardziej elbląski - podsumowuje.
       Kolejny sezon artystyczny zapowiada się jeszcze bardziej ciekawie.

 

 - Będzie nowa płyta, będą bardzo udane koncerty, będą dwa prawykonania, Cezarego Duchnowskiego „Muzyka form przestrzennych”, którą zrobimy z wybitnymi artystami, z panem Bauerem, wiolonczela, z panią Agą Zubel. Potem prawykonanie utworu, który Możdżer pisze dla nas, w październiku. Będzie to koncert wspólny, zagramy utwór, który on skomponuje, ale także zagramy utwory z nim, więc koncert będzie niecodzienny. Zagramy dwudziestolecie Trio Jagodzińskiego, pierwszy koncert będzie w Filharmonii Narodowej, drugi w Elblągu - zapowiada Bożena Sielewicz.
       Odbędzie się także świąteczny koncert z okazji Bożego Narodzenia.
       - W tym roku jeszcze zagramy zupełnie niecodzienny koncert, będzie to symfonia kolęd. Nieprawdopodobny repertuar z Kasią Moś, z Lampertem. Zagramy go w Elblągu i Warszawie. Także dużo się będzie działo - oznajmia dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       Po koncercie Elbląska Orkiestra Kameralna rozpoczęła swoją przerwę urlopową. Pierwszy koncert po przerwie usłyszymy 1 września. Natomiast inauguracja kolejnego sezonu artystycznego 2013/2014 EOK odbędzie się 24 września br. w Centrum Sztuki Galeria El. Orkiestra zagra pod batutą Anny Mróz, w towarzystwie Łukasza Długosza na flecie.

so
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama