UWAGA!

Podróż do świata Wikingów - posłuchaj!

Elbląg, Z lewej strony: dr Marek Jagodziński, fot. archiwum
Z lewej strony: dr Marek Jagodziński, fot. archiwum (fot. Agnieszka Jarzębska)

W sobotę w duńskim Muzeum Narodowym została otwarta duża wystawa poświęcona Wikingom. Są na niej m.in. przedmioty odkryte na terenie osady Truso pod Elblągiem. Ekspozycję pokażą też: The British Museum w Londynie i Museum für Vor -und Frühgeschichte w Berlinie. - Ostatnie lata przyniosły znaczący postęp wiedzy o ekspansji Wikingów i wczesnym średniowieczu. Wystawa pokazuje tę nową wiedzę i spojrzenie na ważny okres w dziejach Europy - mówi odkrywca Truso dr Marek Jagodziński.

- National Museum of Denmark, The British Museum oraz Museum für Vor- und Frühgeschichte to jedne z najważniejszych muzeów europejskich - wskazuje Marek Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Koncepcja ekspozycji, którą wspólnie przygotowały te placówki, jest oparta na rekonstrukcji łodzi wikińskiej z duńskiego Roskilde. Łódź symbolizuje różne sfery życia: siłę i władzę, przemijanie i śmierć, a także podróż i możliwość przeniesienia się do świata Wikingów.
       W Danii wystawa będzie prezentowana do 17 listopada, w przyszłym roku obejrzą ją odwiedzający British Museum, a później pojedzie do Berlina. Truso - wikińskie emporium handlowe odkryte w Janowie pod Elblągiem reprezentuje w tym międzynarodowym projekcie czterdzieści zabytków. Są wśród nich ozdoby ze szkła, bursztynu, brązu i srebra, przedmioty związane z handlem - takie jak bezmian (rodzaj wagi) i fragment tygla do przetapiania srebra, na którego powierzchni zachowały się ułamki monet, a także przedmioty mówiące o życiu codziennym i wierzeniach - jak srebrna zawieszka w postaci Walkirii. Jakie jest to nowe spojrzenie na świat Wikingów? Z Markiem Jagodzińskim rozmawiała Agnieszka Jarzębska z portalu eswiatowid.pl.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama