UWAGA!

Pokażmy, co mamy, ale może nie wszystko – posłuchaj!

 
Elbląg, Pokażmy, co mamy, ale może nie wszystko – posłuchaj!
(fot. archiwum eswiatowid.pl)

Być może za sprawą ratyfikacji przez Polskę konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego zacznie się publiczna dyskusja na temat tego, kim jesteśmy, jakie są nasze korzenie, jaka część tradycji ma szansę przetrwać...

Teraz jednak trzeba stworzyć dobre podstawy i metody zbierania informacji o niematerialnym dziedzictwie w naszym kraju.
       W myśl konwencji, którą Polska ratyfikowała pod koniec ubiegłego roku, niematerialne dziedzictwo to m.in. zwyczaje, rytuały, przekazy ustne, teatr i taniec. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem w życie zapisów tego dokumentu. Ich koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Mają np. powstać regionalne i krajowe rejestry niematerialnego dziedzictwa. Możliwe będzie również składanie wniosków o objęcie ochroną pewnych elementów tego dziedzictwa na poziomie międzynarodowym.
       Co znajdzie się na tych listach – jeszcze nie wiadomo. Warto tu przypomnieć, że na innej liście Unesco - Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości znajduje się 13 obiektów z Polski. Są to m.in. zamek w Malborku, Puszcza Białowieska, starówki w: Krakowie, Toruniu i Zamościu oraz były obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau.
       Przejawy niematerialnego dziedzictwa, które powinny zostać wpisane do rejestrów i objęte ochroną, będzie można zgłaszać np. za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Osoby, instytucje i organizacje, które będą dokonywać zgłoszeń, powinny jednak mieć świadomość tego, jakie mogą być konsekwencje umieszczenia danego elementu dziedzictwa w publicznych rejestrach.
       Z Katarzyną Sadowską-Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Tu jest o tym co zrobiliście z waszym dziedzictwem www.rp.pl
  • Dziwi mnie że na liście cudów natury zabrakło Puszczy Białowieskiej i żubrów, tylko ciągle promuje się mazury i jej, syf i nieudaczników. Pieniądze które powinny być przeznaczone dla wszystkich na rozwój to ładowane są tylko w mazury. Jest to nie uczciwe i dlatego-I TAK NIE WYGRAJĄ.
Reklama