UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Polska walczy na wszystkich frontach

Elbląg, Polska walczy na wszystkich frontach

Do końca stycznia w Bibliotece Publicznej w Pasłęku można oglądać ekspozycję "Polska walczy na wszystkich frontach".  Składa się ona z 11 plansz i powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec drugiej wojny światowej.

Składająca się z 11 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec drugiej wojny światowej. Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi.

Już sama wystawa jest zabytkiem samym w sobie: wszystkie plansze (oraz stelaże i skrzynia transportowa) są oryginalne, pochodzą z epoki i zostały wykonane ręcznie, techniką kolażu. Na plansze ekspozycyjne naklejono oryginalne fotografie w dużym powiększeniu, które następnie opatrzono opisami w języku angielskim. Tego rodzaju techniki nie stosuje się w działalności ekspozycyjnej już od kilkudziesięciu lat, dlatego można też sprawdzić, jak dawniej wykonywano takie wystawy.

Plansze zostały odnalezione w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano je do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki czemu obecnie mogą być prezentowane.

Zadaniem tej objazdowej ekspozycji było m.in. przybliżenie zwykłym mieszkańcom USA egzotycznego kraju, jakim niewątpliwie była dla nich Polska. I ukazanie go jako przynależącego do rodziny krajów demokratycznych, posiadających wiekową i bogatą kulturę.

W nawiązaniu do ogólnej tematyki ekspozycji, Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na zajęcia edukacyjne towarzyszące tej wystawie, które omawiają postrzeganie Polski Polaków oraz co o naszym kraju wiedzieli amerykańcy twórcy komiksów z okresu II Wojny Światowej. Oczywiście nie zabraknie polskich super bohaterów. Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla klas 7-8 Szkoły Podstawowej oraz szkół średnich.

Wystawa pochodzi z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA. a zorganizowana została dzięki wsparciu SWAL Kuźnia Pruska oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Gorące podziękowania za pomoc w organizacji składamy również panu Stanisławowi Czubie z Malborka.

Ekspozycja zorganizowana w ramach obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

Ekspozycję można obejrzeć do 31. stycznia 2020 r.

Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama