UWAGA!

Polska walczy na wszystkich frontach

Elbląg, Polska walczy na wszystkich frontach

Do końca stycznia w Bibliotece Publicznej w Pasłęku można oglądać ekspozycję "Polska walczy na wszystkich frontach".  Składa się ona z 11 plansz i powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec drugiej wojny światowej.

Składająca się z 11 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec drugiej wojny światowej. Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi.

Już sama wystawa jest zabytkiem samym w sobie: wszystkie plansze (oraz stelaże i skrzynia transportowa) są oryginalne, pochodzą z epoki i zostały wykonane ręcznie, techniką kolażu. Na plansze ekspozycyjne naklejono oryginalne fotografie w dużym powiększeniu, które następnie opatrzono opisami w języku angielskim. Tego rodzaju techniki nie stosuje się w działalności ekspozycyjnej już od kilkudziesięciu lat, dlatego można też sprawdzić, jak dawniej wykonywano takie wystawy.

Plansze zostały odnalezione w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano je do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki czemu obecnie mogą być prezentowane.

Zadaniem tej objazdowej ekspozycji było m.in. przybliżenie zwykłym mieszkańcom USA egzotycznego kraju, jakim niewątpliwie była dla nich Polska. I ukazanie go jako przynależącego do rodziny krajów demokratycznych, posiadających wiekową i bogatą kulturę.

W nawiązaniu do ogólnej tematyki ekspozycji, Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na zajęcia edukacyjne towarzyszące tej wystawie, które omawiają postrzeganie Polski Polaków oraz co o naszym kraju wiedzieli amerykańcy twórcy komiksów z okresu II Wojny Światowej. Oczywiście nie zabraknie polskich super bohaterów. Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla klas 7-8 Szkoły Podstawowej oraz szkół średnich.

Wystawa pochodzi z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA. a zorganizowana została dzięki wsparciu SWAL Kuźnia Pruska oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Gorące podziękowania za pomoc w organizacji składamy również panu Stanisławowi Czubie z Malborka.

Ekspozycja zorganizowana w ramach obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

Ekspozycję można obejrzeć do 31. stycznia 2020 r.

Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama