UWAGA!

Porozmawiają o Kapuścińskim

 Elbląg, Porozmawiają o Kapuścińskim

Dyskusyjny Klub Książki wraca po wakacyjnej przerwie. 21 września (wtorek) o godz. 18 w Sali Klubowej w Bibliotece Elbląskiej uczestnicy DKK będą rozmawiać o książce Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction".

Książka Artura Domosławskiego wywołała niemałą burzę wokół biografii uznanego reportażysty i pisarza. Klubowicze podejmą zatem trud zmierzenia się z nowymi faktami z życia Kapuścińskiego. Być może zmusi ich to, do nowego spojrzenia na autora Cesarza. Czy jednak jego twórczość przez to będzie teraz inaczej odbierana? Czy światło, które rzucił Domosławski na Kapuścińskiego, wydobywając z mroku skrywane przez niego tajemnice, wpłynie na ocenę jego dokonań? I wreszcie, czy biografista miał prawo do tego, by swojego bohatera odbrązowić - wbrew protestom niektórych wielbicieli Kapuścińskiego. To zapewne tylko część pytań, na jakie będą starali się znaleźć odpowiedź pasjonaci książek uczestniczący w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.
       Tych, którzy jeszcze książki nie czytali, być może zachęci do tego wypowiedź Teresy Torańskiej, która powiedziała, że "to nie jest książka dla tych, którzy najlepiej czują się w uproszczonym świecie dwóch kolorów i nie chcą poznawać innych. Nie dla wyznawców jednej prawdy. Bo jednej prawdy - nie ma. Ani o PRL-u, ani o Etiopii, Iranie, Meksyku, Ugandzie i wszystkich tych miejscach, z którymi zmaga się Kapuściński. Nie ma też jednej prawdy o Ryśku. Domosławski wszystkie te prawdy spina w węzeł, nazywając "non-fiction" i rzuca do przemyślenia. Myślę, że Ryszard Kapuściński zasłużył - całym swoim życiem i pisarstwem - na to, by właśnie taka książka, pokazująca go w wielu wymiarach i kolorach, powstała."
       Przypomnijmy, że Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. W ramach elbląskiego Klubu, odbywają się comiesięczne spotkania z książkami, które są bezpłatnie wypożyczane klubowiczom.
       Informacji na temat Klubu udziela:
       Aleksandra Buła
       Dział Literatury dla Dorosłych ul. Zamkowa , tel.: 55 611-31-87, mail: literacka@bibliotekaelblaska.pl
      
oprac. kos

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "Cesarz" to książka fałszywa i nieprawdziwa. Kapuściński powtórzy antycesarską propagandę z okresu przed i po obaleniu Haile Sellasie, tę propagandę włożył w usta zmyślonych przez siebie postaci, uzupełnił to jeszcze własnymi zmyśleniami i przeinaczeniami, mocno przesyconymi rasizmem. Stał się tubą propagandową reżimu Mengistu, jednej z najbardziej brutalnych i zbrodniczych reżimów XX wieku. "Cesarz" nie dzieje się w fikcyjnym świecie, ale w rzeczywistym kraju i dotyczy postaci autentycznej. Jeśli opowiada się nieprawdziwe rzeczy, to wyrządza się krzywdę tej postaci. Nie ma znaczenia przecież, że mowa tutaj o czarnoskórym monarsze egzotycznego kraju. Jako Pola odczuwam tylko głęboki wstyd. Sami walczymy o prawdę historyczną na nasz temat, a jednocześnie literaturę polską w świecie reprezentuje książka, przekazuję fałszywe i nieprawdziwe informacje na temat innych. Zeby nie być gołosłownym: hoteljavaopensource.blogspot.com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    lleszek(2010-09-19)
Reklama