UWAGA!

Porozmawiajmy o „Senności”

 Elbląg, Porozmawiajmy o „Senności”

Biblioteka Elbląska zaprasza 24 marca o godz. 18 do Sali Klubowej (Spatium Novum) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy będzie książka „Senność" Wojciecha Kuczoka.

Nowa powieść Wojciecha Kuczoka to historia trzech mężczyzn. Adam jest młodym lekarzem szukającym partnera, który zaspokoi jego potrzebę miłości. Robert to pisarz w kryzysie wyczekujący powrotu sił twórczych. „Pan Mąż", trzeci z bohaterów, jest dyrektorem banku i... mężem swojej żony, gwiazdy teatralnej, z którą bardzo chciałby mieć syna. Codzienne życie każdego z nich naznaczone jest niespełnieniem. Żaden nie ma dość siły, aby osiągnąć to, czego pragnie. Zbieg okoliczności sprawia, że ich powikłane losy splatają się. I to wytrąca ich z letargu. Senność jest opowieścią na wskroś filmową. Pisana równolegle ze scenariuszem pod tym samym tytułem, wiernie oddaje perypetie bohaterów, z którymi zetkną się widzowie w kinach. Jednak, jak powiada sam autor: „pisarz ma tę przewagę nad reżyserem, że przestrzeń pozakadrowa nie musi pozostawać w strefie domysłów widza; w książce wolno zmieścić wszystko to, na co w filmie zabrakło miejsca”. W tej przestrzeni, jak zwykle u Kuczoka, dzieje się bardzo dużo. Znakomitego efektu dopełnia język powieści, precyzyjny i błyskotliwy.
     
     Wojciech Kuczok - (ur. 1972) prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta. Autor zbiorów opowiadań „Opowieści słychane” (1999, nominacja do NIKE 2000), „Szkieleciarki” (2002) i „Widmokrąg” (2004); ten ostatni opublikowano także w Niemczech, Francji i Holandii. W 2003 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść „Gnój”, uhonorowana m.in. nagrodą NIKE i Paszportem „Polityki”. Książka została przełożona na 15 języków europejskich. Na podstawie wybranych wątków powieści Wojciech Kuczok napisał scenariusz filmu fabularnego „Pręgi”, wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz, nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku nakładem W.A.B. ukazał się wybór krótkich utworów Kuczoka zatytułowany „Opowieści przebrane”, w 2006 – zbiór esejów o filmie „To piekielne kino”. Najnowszą książką autora jest powieść „Senność” (2008). Na podstawie scenariusza filmowego o tym samym tytule Magdalena Piekorz wyreżyserowała film o tym samym tytule, którego premiera odbyła się w październiku zeszłego roku.
     
     Zapisy do elbląskiego DKK przyjmuje Aleksandra Buła z Działu Literatury dla Dorosłych, tel. 055 611-31-86, mail: literacka@bibliotekaelblaska.pl . Więcej informacji o DKK: www.instytutksiazki.pl.
Oprac. Anieze

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama