UWAGA!

Poznaj historię domów podcieniowych

 
Elbląg, Dom w Stalewie,
Dom w Stalewie, fot. kadr z filmu

Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku i są charakterystycznym elementem krajobrazu Żuław. O czym mowa? O domach podcieniowych, których historię i architekturę będzie można poznać dzięki filmom dokumentalnym. Kolejne odcinki będzie można obejrzeć na stronach: eŚwiatowid.pl, portEl.pl i na antenie Telewizji Elbląskiej.

Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa ok. 20-30 minut.
       - Z kamerą odwiedziliśmy najcenniejsze i najciekawsze domy podcieniowe. W sumie powstanie 15 filmów - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       Już 8, 9 i 11 listopada na stronach eŚwiatowid.pl i portEl.pl będzie można obejrzeć efekty pracy: Agnieszki Jarzębskiej, Marty Hajkowicz, Tomasza Misiuka i Jacka Szuleckiego. Pierwszy film opowiada o historii i architekturze domów podcieniowych. Widzowie dowiedzą się m.in. z czego i w jaki sposób były budowane domy, czym się charakteryzują i co się w nich znajdowało.
       Mieszkańców domów podcieniowych będzie można poznać w kolejnych dwóch odcinkach. Już 9 listopada widzowie będą mogli wybrać się na wycieczkę do Stalewa. Po domu oprowadzi córka właściciela Justyna Król.
       - Dom w Stalewie to jeden z najbardziej znanych domów z podcieniami - mówi Agnieszka Jarzębska. - Turyści często tu przyjeżdżają, ale głównie oglądają dom z zewnątrz, bo generalnie nie jest udostępniany do zwiedzania. Obiekt wymaga kapitalnego remontu. W odróżnieniu od wielu innych domów żuławskich wiadomo np. kto go wybudował i dla kogo. Do dzisiaj zachowała się także oryginalna inskrypcja na belkach podcienia.
       Nieco inną, ale równie ciekawą, historię domu w Żelichowie / Cyganku będzie można poznać 11 listopada.
       - Dom ten pierwotnie stał w Jelonkach, w gminie Rychliki. Został zdemontowany, a następnie przeniesiony w nowe miejsce i dzięki temu uratowany. To dobry przykład tego, jak domy podcieniowe powinny być odrestaurowane. Po zabytku oprowadzał nas jego właściciel, znany fotograf i działacz pozarządowy Marek Opitz.
       Na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych opowieści powstałych w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
       - Filmy będzie można oglądać także w wersji z napisami. Pierwszy z nich, o domu w Miłocinie, Telewizja Elbląska wyemituje 10 listopada - dodaje Agnieszka Jarzębska.
       Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk).
      
       Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
       Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar.

      
       Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl .
      
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama