UWAGA!

Projekt Elbląg - pierwsza płyta elbląskiego zespołu jazzowego

Elbląg, Projekt Elbląg - pierwsza płyta elbląskiego zespołu jazzowego

„Projekt Elbląg” to tytuł debiutanckiej płyty Special Jazz Sextet, w którego skład wchodzą elblążanie znani miłośnikom dobrej muzyki: Bartosz Krzywda – piano, Marcin Gawdzis – trąbka, Artur Olewniczak – puzon, Szymon Zuehlke – saksofony oraz Janusz Mackiewicz - kontrabas i Grzegorz Sycz – perkusja, z Trójmiasta. Na płycie gościnnie wystąpili: legendarny saksofonista - Przemek Dyakowski; mistrz gitary - Jarek Śmietana oraz wirtuoz skrzypiec - Jerry Goodman. Będzie można posłuchać ich "na żywo" 17 lipca o godz. 20 w Galerii EL.

Special Jazz Sextet to zespół założony w Elblągu przez elbląskich muzyków. Wcześniej powoływali do życia różnorodne formacje oraz inicjowali wiele projektów muzycznych. Artyści znani są przede wszystkim publiczności w Elblągu, Trójmieście i Toruniu.
       Profesjonalizm, niepowtarzalny styl i kreatywność formacji zaowocowała zaistnieniem w polskim środowisku muzycznym określenia „jazz elbląski”, który charakteryzuje wyjątkowa sekcja dęta, użycie starych analogowych klawiszy, oryginalne kompozycje a przede wszystkim nieszablonowe podejście do improwizacji.
       Pierwszy koncert zespołu (jeszcze w kwartecie) odbył się w 2009 r. w Galerii EL, na którym muzycy przedstawili swój autorski program. Następnie rozpoczęły się intensywne próby do nagrań i przygotowywanie materiału demo. Sposób gry elblążan został zauważony w Trójmieście, co zaowocowało przyłączeniem się do zespołu jednej z najlepszych polskich sekcji rytmicznych: Janusza Mackiewicza z Sopotu (kontrabas) i Grzegorza Sycza z Gdyni (perkusja).
       W kwietniu 2010 zespół nagrał w Studio Radia Olsztyn materiał na swoją pierwszą płytę. Prace nad ukończeniem płyty trwały aż do lipca 2011 r.
       Do nagrań udało się zaprosić wybitnych gości: Przemka Dyakowskiego (saksofon sopranowy) – weterana polskich scen jazzowych; Jarka Śmietanę – jednego najwybitniejszych polskich gitarzystów jazzowych oraz wirtuoza skrzypiec - Jerrego Goodmana. Już sama obecność tak znaczących osobowości światowego jazzu świadczy o poziomie elbląskiego zespołu.
       Autorem wszystkich kompozycji jest Bartek Krzywda, jest on także aranżerem i producentem muzycznym nagrań.
      
        Projekt finansowany jest przez Prezydenta Elbląga przy współudziale Stowarzyszenia Elbląg Europa oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
      
       Utwory z płyty zostaną wykonane "na żywo" podczas koncertu organizowanego w ramach VIII Festiwalu „Summer Jazz & Blues” w niedzielę 17 lipca o godz. 20 w Galerii EL. Wraz z Special Jazz Sextet wystąpią znakomici goście – Zbigniew Namysłowski oraz Przemek Dyakowski. Dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczy wystawa fotografii Konrada Kosacza, który towarzyszył Special Jazz Sextet podczas prób i koncertów.
       Cena biletu na koncert: 25 zł.
      
Departament Kultury UM Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama