UWAGA!

Przegląd Zespołów Folklorystycznych na Święcie Chleba

 Przegląd Zespołów Folklorystycznych na Święcie Chleba
fot. nadesłana

Kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz zespoły folklorystyczne, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na Przegląd Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w ramach Elbląskiego Święta Chleba 31 sierpnia.

Elbląg to miasto, w którym organizowane były duże imprezy o charakterze folklorystycznym. Przez wiele lat był gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Krajów Nadbałtyckich „Kolia Bałtyku”, później, aż do 2009 obywał się tutaj Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk.
       - Chcemy powrócić do tradycji i stąd pomysł na Przegląd Zespołów Folklorystycznych – mówi Joanna Karpiuk z CT „Promyk.” – W dzisiejszych czasach mamy coraz mniejszy kontakt z folklorem więc warto o nim przypominać. Przegląd to sposób na przybliżenie i popularyzację kultury ludowej wśród elblążan, a także możliwość integracji środowisk folklorystycznych.
       Impreza będzie swoistym świętem folkloru. Jej główną częścią będą prezentacje festiwalowe prowadzone przez konferansjera. Odbywać się będą w czterech kategoriach: zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, zespoły folklorystyczne dziecięce i zespoły śpiewacze. Do udziału w Przeglądzie zaproszeni zostali artyści z całej Polski oraz z miast partnerskich Elbląga. Uczestników oceniać będzie komisja sędziowska.
       W pierwszej kategorii wystąpią cztery zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska, który zaprezentuje „Krakowiaka” i solówkę "Strach na wróble", Perła Warmii – tańce z regionu biłgorajskiego i spiskiego, Koleczkowianie z pieśniami i tańcami ludowymi z Kaszub oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar w tańcach spiskich, oberku solo oraz historii z okresu Księstwa Warszawskiego.
       Pięć kapel ludowych zagra w kolejnej kategorii Przeglądu. Wśród nich będą Koleczkowianie z muzyką i przyśpiewkami z regionu Kaszub, ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR z melodiami rzeszowskimi i kujawiakiem z oberkiem, Kapela Ludowa Jagódki - muzyka ludowa z różnych regionów Polski (kaszubska, łowicka), Kapela Kociewska Burczybas z przyśpiewkami i utworami w gwarze kociewskiej oraz Kosejder wykonujący przyśpiewki i utwory ludowe.
       W trzeciej kategorii nie zabraknie zespołów z miast partnerskich Elbląga. Na scenie, na elbląskiej starówce zaprezentują się: Zespół Karuzel z Kaliningradu, Dziecięcy Zespół Regionalny "Remusowe skrzaty", Zespół Pieśni i Tańca Malbork oraz Zespół z Kaliningradu – Poljuszko.
       Wśród zespołów śpiewaczych, które wystąpią znalazły się: Tolkmiczanki, Kjoningcberskij Marcipan, Kalinuszki, ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego Jantar, ZPiT Gminy Pruszcz Gdański Jagódki i Zespół Folklorystyczny Warmianki.
       Impreza odbędzie się 31 sierpnia. Początek o godz. 9, zakończenie ok. godz. 17 na scenie tego dnia zaprezentuje się ponad 300 osób. Cała impreza odbędzie się na elbląskim Starym Mieście. Wstęp wolny.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)