UWAGA!

Przesądna Noc z Kabaretem

Elbląg, W konferencji prasowej wzięli udział: Aleksandra Bednarczuk, kierownik Nocy, Krzysztof Jaślar, reżyser kabaretonu oraz Antoni Czyżyk, dyrektor Światowida
W konferencji prasowej wzięli udział: Aleksandra Bednarczuk, kierownik Nocy, Krzysztof Jaślar, reżyser kabaretonu oraz Antoni Czyżyk, dyrektor Światowida (fot. nadesłane)

XIII Elbląskie Noce Teatru i Poezji pozyskały trzynastu sponsorów, trzynastu patronów medialnych, a podczas koncertu wystąpi trzynastu laureatów. Nie sposób było więc nie wykorzystać faktu „pechowej trzynastki”. W tym roku tematem przewodnim Zamkowej Nocy z Kabaretem, która odbędzie się 29 sierpnia, będą zatem przesądy i zabobony. Reżyserię przesądnej Nocy Kabaretowej powierzono Krzysztofowi Jaślarowi, który wczoraj (6 sierpnia) gościł w Elblągu.

Odpukać w niemalowane
      
Na widok kominiarza łapiemy się za guzik, stłuczone lustro to pewne siedem lat nieszczęścia, źle wróżący czarny kot czy w końcu pechowa trzynastka, to tylko garstka z bogatej listy naszych przesądów, które stały się inspiracją podczas reżyserii Zamkowej Nocy z Kabaretem. Reżyser wyraził jednak nadzieję, że ta tegoroczna trzynastka nie przyniesie żadnych nieprzewidzianych sytuacji:
       - Jestem za tym, by nie było niespodzianek, szczególnie takich, jak gwałtowna zmiana pogody. Będziemy mieli deskę do odpukiwania i mamy nadzieję, że nic się nam w trakcie nie przytrafi - dodał Krzysztof Jaślar. - A gdyby odpukiwanie w niemalowane miało jednak nie pomóc, to organizatorzy na wypadek załamania pogody zapewnili zadaszenie.
      
       Kto nas rozśmieszy?
      
W tym roku przed elbląską publicznością wystapią: kabartet Łowcy.B, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny, Kabaret Nowaki. Całość poprowadzi Wielki Językoznawca, czyli Piotr Bałtroczyk. Krzysztof Jaślar podczas wczorajszego spotkania zapewnił: - Staramy się zapraszać kabarety z górnej półki, te, które są najpopularniejsze, cieszące się uznaniem publiczności, te, które są znane i których występy są ciepło przyjmowane. W tegorocznym „składzie” wyjątkiem jest kabaret Nowaki - dodał. - Jest to jednak grupa, która wyjątkowo przypadła mi do gustu, są w bardzo dobrej formie, wygrali tegoroczną Pakę, więc też wpisują się nam w ten nurt zapraszania artystów z tzw. czuba.
      
       Teoria inżyniera Mamonia
      
Krzysztof Jaślar zauważył, że odwiecznym problemem w przypadku takich spotkań, jak Zamkowa Noc z Kabaretem, jest dylemat: czy grać skecze znane, czy też nowe, „świeżynki”. - Z jednej strony oczekujemy nowych skeczy, bo wychodzimy z założenia, że te stare możemy zobaczyć w telewizji czy w internecie. Z drugiej jednak strony nowe skecze mają tę wadę, że nie zawsze są ograne. Poza tym w przypadku, nazwijmy to, masowych imprez, nie zawsze nowy program chwyta. Kłania się tu „teoria inż. Mamonia”, że lubimy to, co już znamy. I bawimy się najlepiej przy tym, co już nas kilkukrotnie rozśmieszyło.
      
       Z czego się śmiejemy?
      
Autor „Pamiętnika pisanego na wietrze” podzielił się z dziennikarzami swoimi spostrzeżeniami na temat kabaretów i ich roli w naszym kraju: - Zmieniła się rola kabaretów w Polsce. Cezurą czasową jest rok 1989. Wcześniej kabaret pełnił funkcję, która można nazwać „misyjną”. Wówczas kabaretowi o coś chodziło, przeciwstawiano się systemowi, „propagandzie sukcesu”. Natomiast po 89 roku kabaret przeniósł się do działu usług. A że jest to wdzięczna, ciekawa forma, w której szybko można zareagować na zmieniającą się oczywistość, dlatego mamy teraz taki wysyp kabaretów. Wystarczy spojrzeć na jeden z kabaretowych fenomenów - Zieloną górę. Nie ma tam wydziału, przy którym nie funkcjonowałby kabaret.
       A jak nas, Polaków widzi Krzysztof Jaślar? - Jesteśmy narodem, który lubi się bawić. Bardzo pogodnym. Ale też wyjątkowo złośliwym, co tak świetnie widać w internecie. Nie jest z nami źle, a będzie jeszcze lepiej.
      
       Kabaret to nie wszystko
      
Zamkowa Noc z Kabaretem to tylko część z bogatego, pięciodniowego programu Nocy. W tym roku spotkania w ramach Elbląskich Nocy Teatru i Poezji rozbudowano o spotkanie z filmem i literaturą. Tegoroczną imprezę zainauguruje pokaz filmu niemego „Gabinet doktra Caligari” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Tymon & The Transistors. Na to wydarzenie zapraszamy 26 sierpnia o godz. 19 do kina Światowid (cena biletu 5 zł).
       27 sierpnia elblążanie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z pisarzem Antonim Liberą. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Masłoń. Chętnych do rozmowy z pisarzem zapraszamy do Galerii Nobilis w CKiWM o godz. 18. Wstęp wolny.
       Na następne trzy dni impreza przenosi się na Podzamcze: 28 sierpnia odbędzie się koncert „Festiwal Piosenki Wartościowej. Najlepsi z Najlepszych - Festiwal Gwiazd”, podczas którego wystąpią laureaci Ogólnopolskich Festiwali Piosenki. Wśród artystów zaprezentuje się m.in. Barbara Hanaczewska, która elblążanie pamiętają z tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”, na którym zdobyła Grand Prix. Oprócz tego podczas tego koncertu wystąpi Siggy Davis Ensemble, projekt amerykańskiej wokalistki Siggy Davis. Cena biletu 10 zł.
       29 sierpnia to termin wspomnianej nocy z kabaretem. Na zakończenie, 30. sierpnia, wystąpi Teatr Muzyczny z Poznania, który przedstawi operetkę „Wesoła Wdówka”.
      
      
kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama