UWAGA!

Przesunięte granice prywatności

Elbląg, Przesunięte granice prywatności

„Co robimy w ukryciu” to tytuł nowej wystawy czasowej, którą już od piątku, 10 lipca oglądać będzie można w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Ekspozycja ukazuje jak zmieniał i formował się znany nam dziś model czystości. Wystawa potrwa do końca wakacji. W lipcu i sierpniu Muzeum Archeologiczno-Historyczne można odwiedzić w późniejszych godzinach. Ekspozycje są dostępne od wtorku do niedzieli w godz. 11-19, a kasa biletowa do godz. 18.30. Zapraszamy!

Najbardziej prywatnym pomieszczeniem w we współczesnych mieszkaniach jest łazienka. Miejsce spokojnej zadumy, relaksu, porannych i wieczornych ablucji. Nie wyobrażamy sobie życia bez bieżącej wody, nie w smak nam już korzystanie z wychodków. Rozumiemy zależność między higieną a zdrowiem. Normy czystości i kanony zachowań wyznaczają poziom naszej kultury. Nade wszystko jednak cenimy sobie prywatność.
       Ekspozycja „Co robimy w ukryciu” ukazuje jak zmieniał i formował się znany nam dziś model czystości. Zaprezentowana na wystawie historia higieny to historia powolnie przesuwającej się granicy prywatności. Od wspólnych kąpieli i towarzyskich wypróżnień popularnych w starożytności i średniowieczu do miejsc sekretnych i osobistej toalety, często bez użycia wody... Podejście do czystości zmieniało się wraz z postępującą wiedzą medyczną, podlegało wpływom wydarzeń, panującej mody i przekonań, nierzadko błędnych. Częściową rekonstrukcję kształtującego się pojęcia higieny umożliwiają odkryte podczas wykopalisk przedmioty, należące do elblążan zamieszkujących miasto na przestrzeni wieków. Przewrotnie, prezentowane na ekspozycji artefakty, zostały wydobyte przez archeologów z miejskich latryn.
      
       Bilety (upoważniaja do zwiedzania całego Muzeum):
       Dorośli - 10 zł
       Dzieci i młodzież - 5 zł
       Podzamcze - wstęp wolny
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

      
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama