UWAGA!

Przyjdźcie świętować narodziny nowej muzyki!

Elbląg, Przyjdźcie świętować narodziny nowej muzyki!
fot. nadesłana

Za kilka dni, 6 września elbląska publiczność będzie mogła wysłuchać specjalnego utworu „Muzyka Form Przestrzennych”. Elbląscy kameraliści pod batutą Marka Mosia towarzyszyć będą światowej sławy muzykom… Dwoje z nich już dziś zaprasza wszystkich melomanów na to niezwykłe wydarzenie. - Konstrukcje wpisane w przestrzeń miasta intrygowały mnie już jako małego chłopca. Potem dowiedziałem się czym są i jak powstawały – mówi kompozytor, Cezary Duchnowski.

Agata Zubel - głos
       Andrzej Bauer - wiolonczela elektryczna
       Cezary Duchnowski - kompozytor, elektronika
       Marcin Rupociński - wizualizacje
       Marek Moś - dyrygent
       Elbląska Orkiestra Kameralna
       - Konstrukcje wpisane w przestrzeń miasta intrygowały mnie już jako małego chłopca. Potem dowiedziałem się czym są i jak powstawały – mówi kompozytor, Cezary Duchnowski. - Okazuje się, że sztuka współczesna nie musi być kierowana do specjalistów. Podobnie jak muzykę współczesną, można odbierać ją intuicyjnie, nie zastanawiając się nad tym co znaczy i jaki jest techniczny aspekt jej produkcji. Może wywoływać czyste emocje nie odnosząc się do rzeczywistości jednocześnie wchodząc z nią w stan idealnej synergii. Można odbierać ją jak odgłosy natury. Moją „Muzykę Form Przestrzennych” należy odbierać: jak szum lasu czy fal morskich, odgłosy maszyn czy śpiew ptaka. Nie opowiada dramatycznej fabuły, nie ilustruje żadnych pozamuzycznych zjawisk. Jej brzmienie czyli treść uformowana w precyzyjnie zaprojektowane struktury będzie przemawiać samą sobą – dodaje twórca.
       Podobne odczucia ma solistka Agata Zubel, która od lat współpracuje z Cezarym Duchnowskim tworząc duet ElettroVoce:
       - …to plaża którą woda odsłoni dopiero w piątek o godz. 19 w Galerii El.  Nie da się powiedzieć: przyjdźcie na kolejne wspaniałe wykonanie - bo nie ma jeszcze kanonów wykonawczych, musimy je dla tego utworu dopiero stworzyć. Ale właśnie dlatego zapraszam wszystkich bardzo gorąco - przyjdźcie odbyć wraz z nami tą wspaniałą podróż w nieznane. Przyjdźcie świętować narodziny nowej muzyki! Szczególnie, że jej twórca, urodzony w Elblągu, nosi w sobie te same pejzaże, te same skwery, te same skrzyżowania, te same Formy Przestrzenne - wśród których mogliście spotkać się z nim przez wiele lat.
       W programie koncertu oprócz „Muzyki Form Przestrzennych” usłyszymy Symfonię kameralną op. 110 bis D. Szostakowicza, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Napisana w rekordowym czasie trzech dni, jest hołdem złożonym „ofiarom faszyzmu i wojny” i jedną z najważniejszych części całego muzycznego dorobku artystycznego autora.
       „Muzyka Form Przestrzennych” - 6 września 2013 r., Centrum Sztuki Galeria EL, godz. 19. Bilety: 40 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy).
      
       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z. o. o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa.
       Sponsorzy Wspierający: Meble Wójcik, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Giełda Elbląska S. A., Toyota Knedler Sp. z. o. o., EPEC Sp. z. o. o.

      
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama