UWAGA!

Przypłynie replika średniowiecznej łodzi kurońskiej

2008-06-05
Aktualizowany 2008-06-09 09:00
Elbląg, Przypłynie replika średniowiecznej łodzi kurońskiej
(fot. Jolanta Kosicka)

W poniedziałek 9 czerwca do Elbląga zawita replika łodzi kurońskiej, kontynuująca serię naukowych rejsów po śródlądowych akwenach Europy. Łódź zbudowana w 2001 r. w Litewskim Muzeum Morskim w Kłajpedzie podczas eksperymentalnych rejsów promuje ochronę morskiego dziedzictwa kulturowego południowego Bałtyku.

Cały rejs trwa 11 dni - rozpoczął się w Gdańsku i zakończy 12 czerwca, również w Gdańsku. Rejsowi towarzyszą dwie wystawy posterowe, pierwsza pt: „Przeszłość i przyszłość Zalewów Południowego Bałtyku”, druga poświęcona budowie łodzi kurońskiej. Podczas pobytu w Elblągu litewska załoga udostępni łódź do zwiedzania i umożliwi chętnym bezpłatne rejsy po rzece Elbląg.
     Od momentu zbudowania łódź odbyła już siedem wypraw, między innym po Zalewie Kurońskim, rzece Niemen. Łódź uczestniczyła też w zlocie oldtimerów Sail Amsterdam w Holandii, a w roku 2006 opłynęła rosyjski akwen Zalewu Kurońskiego.
     W ubiegłym roku łódź pływała po Zalewie Szczecińskim, realizując projekt Lagomar, w którym uczestniczyło również elbląskie Muzeum, a w tym szczególnym rejsie uczestniczyli pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
     Łodzie kurlandzkie, nazywane po niemiecku kurrenkah, znano już w wiekach średnich. W zapiskach historycznych można odnaleźć informacje, że do przeprawiania się przez Zalew Kuroński wykorzystywali je Krzyżacy. W ciągu wieków wykształciły się dwa typy łodzi - z żaglami rozprzowymi, stawianymi na maszcie za pomocą ukośnie mocowanego drzewca – rozprza, i z żaglami gaflowymi, stawianymi razem z podtrzymującym je od góry krótkim, wygiętym drzewcem - gaflem.
     W tegorocznej wyprawie „kureny” wokół Zalewu Wiślanego biorą udział Robert Domżał i Tomasz Bednarz, pracownicy naukowi CMM. W trakcie rejsu łódź kurońska odwiedzi, oprócz Elbląga, Drewnicę, a nad Zalewem - Kąty Rybackie, w których mieści się muzeum rybołówstwa, oraz Krynicę Morską i Frombork.
     
     Program pobytu łodzi kurońskiej w Elblągu:
     godz. 10 - uroczyste powitanie uczestników rejsu na Bulwarze Zygmunta Augusta
     godz. 11 - konferencja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, m.in. o projekcie łodzi kurońskiej i jej wyprawach naukowych oraz o udziale elbląskiego Muzeum w projekcie Lagomar.
     godz. 12.30-14 - zwiedzanie elbląskiego Muzeum przez załogę łodzi
     godz. 14.30-17.30 - załoga łodzi zaprasza elblążan na rejsy łodzią kurońską po rzece Elbląg.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama