UWAGA!

Pytali o wikińską osadę (Truso: Śladami wikingów, odc. 36)

 Elbląg, Marek Jagodziński na wystawie o Truso w elbląskim muzeum.
Marek Jagodziński na wystawie o Truso w elbląskim muzeum. Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Po raz ostatni wracamy do minionej Nocy Muzeów, która w Elblągu przebiegła pod hasłem "Truso - legenda odkryta". Tym razem przypominamy panel Q&A z udziałem dr. Marka Jagodzińskiego, odkrywcy Truso.

Na początku panelu dowiedzieliśmy się co nieco o początku archeologicznej drogi Marka Jagodzińskiego. Jak technik wysokich napięć – bo taki tytuł zawodowy zdobył odkrywca Truso najpierw - podjął decyzję o udaniu się na archeologię?

- Zapewne było (w tym – red.) trochę przypadków – przyznaje dr Jagodziński. - Po maturze poszedłem do dwuletniego studium: technik elektroenergetyk ze specjalizacją wysokie napięcia. Po pierwszym roku, w wakacje, przypadkiem trafiłem na wykopaliska, które prowadził dr Adam Waluś, byli na tej ekspedycji prof. Jerzy Okulicz-Kozaryn, prof. Jerzy Kolendo... Przez miesiąc uczestniczyłem w badaniach, eksplorowałem wykopy – wspomina Marek Jagodziński. Jego praca na wykopaliskach na tyle spodobała się naukowcom, że zachęcili go do studiowania archeologii. Przyszły odkrywca Truso najpierw dokończył wspomniane dwuletnie studium, a potem rozpoczął studia archeologiczne na UW.

Przypomnijmy, że Marek Jagodziński odkrył Truso przemierzając okolice jeziora Druzno na swoim rowerze marki huragan.

- Mój promotor, mój mistrz, prof. Jerzy Okulicz-Kozaryn, mówił: „Marek, masz fajny rower, w wolnych chwilach objeżdżaj tym rowerem okolicę jeziora Druzno, może wreszcie to Truso odkryjemy” - wspomina archeolog. Tak się stało, bo na południu od Janowa, w czasie rowerowej wyprawy, Marek Jagodziński znalazł m. in. fragmenty ceramiki, bursztyn i kości zwierzęce i zinterpretował je jako relikty z wikińskiej osady.

Truso w pewnym momencie nagle zniknęło z mapy historii. Podczas panelu padło m. in. pytanie o to, czemu okoliczne plemiona pruskie nie przejęły osady, gdy ta upadała.

- Truso to „produkt” czysto skandynawski – wyjaśnia dr Jagodziński. - On nie leżał w naturze Prusów czy Słowian, inicjatorami (powstania osady – red.) byli Skandynawowie. Dlaczego inni go nie przejęli? Nie miało sensu przejmowanie czegoś, co przestało funkcjonować: wtedy już powstały państwa wczesnofeudalne: Piastów, Królestwa Danii, Szwecji, Niemiec... - wymienia odkrywca osady. Wikińskie Hedeby, Birka i Truso przestały mieć znaczenie, a to ostatnie „wyparł” królewski Gdańsk. - Położony bliżej morza, posiadający za sobą cały aparat państwowy i kościelny – wylicza Marek Jagodziński. - Truso nie było już żadną konkurencją dla Gdańska. Koniec epoki wikińskiej to koniec tego typu emporiów – konkluduje.

Czy w Truso były pożary? Czy było najeżdżane przez piratów? Jakie przejawy twórczości artystycznej znaleziono w Truso? Ciekawostek związanych z wczesnośredniowiecznym emporium na spotkaniu z jego odkrywcą pojawiło się oczywiście znacznie więcej. Warto posłuchać, bo całe Q&A z dr. Markiem Jagodzińskim jest nadal dostępne na facebookowej stronie wydarzenia.

 

Cykl Truso: Śladami wikingów Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl powstaje we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, w oparciu o wydane przez nie publikacje naukowe.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I mamy tu kolejny, z życia wzięty, dowód naukowy na to, że budowa ścieżek rowerowych jeszcze nigdy do żadnych znaczniejszych pożytków i postępu nie doprowadziła, bo gdyby ob. technik elektroenergetyk ze specjalizacją wysokie napięcia dymał na swojem Huraganie ścieżkami po Agrykola i Kościuszki, to jedyne Truso, jakie byśmy dziś znali, to tylko słynne Zakłady Odzieżowe tej nazwy, przez chciwość liberałów w stan likwidacji onegdaj postawione. Swoją drogą, to piękny, zamorski termin "huragan"jest wysoce niedoceniany - kiedyś tak nazwę swój słynny klub piłkarski:)[zdj. Zwracam uwagę na drzewa. ]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Huracán Parzywoły(2021-06-13)
 • Niestety jest to dowód na na to że port elbląski nie będzie nigdy 4 portem Polski, bo przed wiekami : Truso /Elbing/ Elbląg, zdominowany został przez "królewski Gdańsk. Tym samym Wielki Przekop Jarosława K, budowany na skutek fanaberii politycznej, bez rozeznania biznesowego, jest gorszym pomysłem niż inż. Stenki, bo Kanał Elbląski był budowany wg ówczesnej wiedzy i planu wywozu drewna z Warmii i Mazur. .. nie przewidział tylko rozwoju motoryzacji i dróg lądowych. .. Tutaj za chciejstwo i brak wiedzy zapłacimy / społeczeństwo - film Rejs / conajmniej 8 miliardów PLN. Ale jak głupi naród to akceptuje, to niech tam. To tylko 4 dotacje na roczne dotacje na Kur...i 1 dotacja na Toruń. .. @ inż. Kwiatkowski.
 • a w Olsztynie oddali trzy stacje kolejowe w samym mieście po których jedzie pociąg z pieniędzy unijnych. Co na to elbląskie władze że olsztyn tak nas kroi na kase od początku powstania szuwarowo-bagiennego ? Czy jesteście aż tak beznadziejni i maluczcy żeby nie walczyć o jakiekolwiek pieniądze i inwestycje dając wolną rękę tym złodziejom ?
 • A gdzie mój komentarz ? @ inż. Kwiatkowski.
 • Od dawna powtarzam że władze miasta są nieudolne trzeba więc je odwołać i wybrać ludzi którym dobro Elbląga zawsze leżało na sercu.
 • skorupa -od dawna to ty jesteś liderem pisowskim w dziedzinie wazeliniarstwa i lizusostwa
 • Czy my to kiedykolwiek zrekonstruujemy? Ile czasu jeszcze będziemy szukać, badać i przepuszczać turystyczne pieniądze przez palce?
 • Który w rankingu będzie nasz port zależy od przedsiębiorczości elblążan ale i nie tylko. Biznes nie znosi próżni.
 • Kiedy zostanie wybudowana replika osady truso. Czy naprawdę nikomu nie zależy by turyści tu tzn do Elbląga przyjeżdżali.
 • Co ci przeszkadza w tym poście Teofila skorupy. Najpierw pomyśl zanim napiszesz. Nienawiść szkodzi. Hashtagi: #Qwyy
 • Głupi naród i ty - jedyny mądry. A ja twierdzę, że ty jesteś głupi.
 • Pisze pan Teofil S. - Od dawna powtarzam że władze miasta są nieudolne trzeba więc je odwołać i wybrać ludzi którym dobro Elbląga zawsze leżało na sercu. Jak dlugo jeszcze bedziesz nas trzymał w niepewności zanim wyjawisz nazwisko Waszego kandydata, któremu dobro miasta zawsze leżało na szczęściu. Bez podania nastepcy szanowny Teofilu S. stale odwolywanie obecnych wladz jest bez sensu, chyba, że Twoim ideałem jest miasto bez kierownictwa, to też ma swoj sens, bo znam takich co twierdzą, że im wladza tylko przeszkadza. Tak więc czekamy na ogloszenie przez Ciebie Waszego kandydata - poseł Leonard Krasulski. Tylko on jeden ma szansę zjednoczyć elblązan i wygrać wybory.
Reklama