UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rasowy dyrygent to facet

Elbląg, Rasowy dyrygent to facet
fot. nadesłana

- Kobieta może liczyć na sukces w dyrygenturze tylko wtedy, jeśli jest o 100 proc. lepsza od kolegów po fachu płci męskiej – mówi Anna Mróz, niezwykle ambitna i doskonale przygotowana do zawodu dyrygentka. Urodziwa i powabna młoda kobieta charakter ma twardy, jest nieustępliwa. 24 września 2013 r. elblążanie będą mieli okazję poznać tę niezwykłą artystkę podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2013/2014 Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Kontynuatorka rodzinnej tradycji
       Utarło się, że tyran z batutą to oczywiście mężczyzna, niemal nadczłowiek, macho muzyczny. Totalitarną dominację zaczęła przełamywać prawie pół wieku temu Agnieszka Duczmal – pierwsza kobieta dyrygent, która wspięła się na zawodowe szczyty w tej dyscyplinie. Choć z początku nie było łatwo, umocniła swoją pozycję i przetarła szlaki kolejnym przedstawicielkom płci pięknej.
       Jedną z kontynuatorek tego „męskiego” zawodu jest Anna Mróz (córka Agnieszki Duczmal). Absolwentka studiów dyrygenckich w Hochschule fur Musik und Theater w Hannowerze, poniekąd zgadza się ze stereotypem, że rasowy dyrygent powinien być facetem. – Oczywiście jest nam dziś dużo łatwiej niż w czasach, kiedy w szranki stawała moja mama, ale nadal preferuje się mężczyzn. Ta reguła obowiązuje zwłaszcza na konkursach dyrygenckich – dodaje.
      
       Walka ze stereotypem

       Anna pierwszy przejaw antykobiecej dyskryminacji przeżyła na samym początku studiów. – Zapiekły antyfeminista w tym zawodzie - tak mówi o wiceprezydencie uczelni - uważał, że Anna jako kobieta w ogóle nie powinna zdawać na dyrygenturę. Jednak już po egzaminie, ten sam niechętny kobietom dyrygentom dyrektor przyznał, że Anna „ma charakter” odpowiedni do zawodu dyrygenta. To była jedna z najtrudniejszych potyczek w karierze młodej artystki – oko w oko ze stereotypem.
       Dzięki swojej ciężkiej pracy i wytrwałości Anna Mróz zaliczana jest dziś do czołówki młodych polskich dyrygentów. Była asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2009 r. jest stałym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
      
       Anna Mróz poprowadzi Elbląską Orkiestrę Kameralną podczas koncertu inaugurującego kolejny sezon artystyczny. Muzykom towarzyszyć będzie światowej sławy flecista, Łukasz Długosz. W programie: G. Rossini Uwertura do opery Cyrulik Sewilski (arr. Agnieszka Duczmal), W.A. Mozart Divertimento F-dur KV 138, A. Dvořák Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Amerykański (arr. Agnieszka Duczmal), K. Penderecki Sinfonietta nr 2, J. Bielecki Kolory lata.
      
       24 września, Centrum Sztuki Galeria EL, godz. 19. Bilety: 40 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy), do nabycia w Biurze koncertowym EOK, Ratusz Staromiejski. Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu
      
       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z. o. o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Wspierający: Meble Wójcik, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Giełda Elbląska S. A., Toyota Knedler Sp. z. o. o., EPEC Sp. z. o. o

      

       Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama