UWAGA!

Ruszyła zrzutka na filmy o Truso

 Elbląg, Ruszyła zrzutka na filmy o Truso
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

- Przystępujemy do realizacji niezwykłego projektu, ważnego dla naszej historii i dziedzictwa całej Europy. Chcemy przypomnieć i ożywić świat sprzed tysiąca lat, wikińską osadę Truso - czytamy na internetowej stronie zrzutki. Projekt polega na realizacji fabularyzowanych filmów dokumentalnych o Truso.

W działania zaangażowane są Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Stowarzyszenie Tezaurus, Leader Film, Grupa Truso i Fundacja Bursztynowy Port. W planach jest realizacja pięciu półgodzinnych, fabularyzowanych filmów, w których - według opisu na zrzutka.pl - wezmą udział grupy rekonstrukcyjne i profesjonalni aktorzy. W produkcję mają być zaangażowani badacze i specjaliści w zakresie różnych rzemiosł, takich jak tkactwo, metalurgia, kowalstwo itd.

Określono już tematykę kolejnych filmów, produkcje opowiedzą o sprawozdaniu Wulfstana, Truso jako emporium wczesnośredniowiecznej Europy i życiu codziennym mieszkańców osady. Dwa ostatnie odcinki mają być poświęcone rzemiosłu w Truso.

"Docierały tu statki niemal z całego świata. Porty handlowe nazywane emporiami były ważnym miejscem kontaktów handlowych Słowian, Bałtów i Skandynawów, a tym samym istotnym elementem nowego oblicza gospodarczego Morza Bałtyckiego. Resztki osady, przez wieki zapomnianej, odkrył w 1981 roku Marek Jagodziński. Jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na terenie Polski o wielkim znaczeniu dla historii Europy" - czytamy w opisie zrzutki.

Produkcje mają być kręcone w formacie 4K. Jeden film ma kosztować 40 tys. zł., w tej kwocie ma się zawierać przygotowanie scenariusza, zdjęcia, montaż, muzyka i efekty, przygotowanie scenografii, honoraria dla ekipy filmowej itd.

Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, podkreśla, że projekt wpisuje się w 40-lecie odkrycia Truso, które przypada na 2021 r.

- Truso to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce, świadczące o autentyczności relacji Wulfstana, który przybył tutaj przed powstaniem państwa Mieszka I. Emporium znajdowało się w pobliżu współczesnego Elbląga, chcemy więc opowiedzieć o samym Truso, a także o wynikach prac archeologów właśnie dzięki fabularyzowanym dokumentom - mówi dyrektor elbląskiego muzeum. Zachęca elblążan i pasjonatów historii do zainteresowania projektem. - Rozpoczęliśmy już poszukiwanie środków na realizację całości, jednym ze sposobów jest popularna ostatnimi czasy internetowa zrzutka.

Dr Marek F. Jagodziński, odkrywca Truso, zaznacza, że w przygotowanie filmów będą zaangażowani badacze, a projekt cieszy się wsparciem środowiska naukowego.
       - Dwa pierwsze filmy będą mówiły ogólnie o okresie wikińskim i wyprawie Wulfstana, kolejne przedstawią różne dziedziny rzemiosła - mówi badacz wczesnego średniowiecza. - Produkcje mają być dynamiczne, to nie będą gadające głowy na tle księgozbiorów. Zostaną w nich wykorzystane wspaniałe plenery Wysoczyzny Elbląskiej, Zalewu Wiślanego, jeziora Druzno - wymienia.

Zrzutkę, której pełna kwota docelowa opiewa na 200 tys. zł, można znaleźć tutaj. Na stronie znajdują się też materiały filmowe dotyczące projektu.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama