UWAGA!

S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych

 
Dom w Orłowie,
Dom w Orłowie, fot. nadesłana

Jak wygląda kapitalny remont domu podcieniowego? Kim byli dawni mieszkańcy tych domów, a kto obecnie w nich mieszka? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można poznać już dziś i jutro (15 i 16 listopada) po obejrzeniu filmów o żuławskich domach podcieniowych. 

Kolejne dwa filmy dokumentalne będzie można już w ten weekend (15 i 16 listopada) obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl.
       – Pierwszy z nich będzie opowiadał o domu w Orłowie, niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”,​ który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Ewa i Artur Wasielewscy kupili dom podcieniowy w katastrofalnym stanie. Obecnie przeprowadzają tam kapitalny remont. Byliśmy z kamerą podczas przeprowadzanych prac remontowych.
       Jak podkreśla Agnieszka Jarzębska, etapy remontu niejako naśladują etapy budowy domu, więc dla wszystkich miłośników domów podcieniowych, a także osób, które do takiego remontu się przymierzają będzie to wyjątkowy odcinek.
       - Już 16 listopada zapraszamy na film o dawnych i obecnych mieszkańcach domów podcieniowych – dodaje koordynatorka projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”,.
      
       ​​Na stronach e​Światowid.pl oraz portEl.pl​, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści o domach podcieniowych, ​które powstały w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
       Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre ​można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa od 20 do 30 minut.
       Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.
      
       Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z I poł. XVIII wieku. Nie wszystkie wpisan​o do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W przeważającej większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. W większości mieszkają ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.
      
       Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
      

       Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar
      
Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl 
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Rozumiem chrońmy zabytki, no a jak ktoś już mieszka w takim domu i jest on zniszczony, rozwalający się a ten kto mieszka zrobił remont na skalę swoich możliwości to co dalej. Gdzie, jak i kto pomoże. Ratowałem dom jak mogłem nie tylko w środku ale również wstawiałem belki podtrzymujace ten dom ale zabrakło pieniędzy, do kogo się udać po pomoc? Wydałem już setki tysięcy zł a końca nie widać, może ktoś chętny by pomógł?
 • Jeśli to dom za Orłowem po prawej stronie z dala od drogi to jako dziecko miałem okazję w nim gościć. To wspaniały dom super obejście do dom z duszą. zawsze chciałem mieszkać w takim choć sam wychowałem się w podobnym. Dobrze że są jeszcze ludzie którzy to rozumieją. Nie poddawaj się trzymam kciuki powodzenia w szukaniu srodków. pozdrawiam
 • na powstawanie nowych muzeów wydaje się po kilkaset milionów złotych, a tu nie ma funduszy żeby wyremontować te piękne domy żuławskie? zrobić z nich jakiś pożytek np. skansen? Jeszcze kilkanaście lat i naprawdę znikną z naszego krajobrazu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rrrrfc(2014-11-18)