UWAGA!

Ścieżki dźwiękowe na ścieżkach Bażantarni

 Elbląg, Ścieżki dźwiękowe na ścieżkach Bażantarni
Fot. Anna Dembińska

Po raz pierwszy po remoncie muszla koncertowa w Bażantarni zabrzmiała muzyką, a była to polska i zagraniczna muzyka filmowa. Zagrali Hadrian Filip Tabęcki i Elbląska Orkiestra Kameralna. Zobacz zdjęcia.

Hadrian Filip Tabęcki, pianista, kameralista i kompozytor jest autorem aranżacji utworów dzisiejszego (19 czerwca) koncertu. Nie były to więc utwory z produkcji kinowych i telewizyjnych odtwarzane przez artystów od A do Z, bo znajome tematy z poszczególnych filmów i seriali przenikały się ze sobą nawzajem, co często dawało niezwykle interesujący efekt.

I tak melomani zgromadzeni w słonecznej Bażantarni mieli okazję wysłuchać choćby fragmentów "As Time Goes By" Hermana Haupfelda i wspomnieć słynny melodramat "Casablanca" Michela Curtiza. "Zagraj to, Sam. Zagraj: Jak mija czas" - prosiła o wykonanie tej piosenki Ilsa Lund (Ingrid Bergman) w tej słynnej produkcji. "Ze wszystkich barów we wszystkich miastach na świecie ona musiała wejść właśnie do mojego" - mówił o utraconej ukochanej Rick Blaine (Humphrey Bogart), w którym "As Time Goes By" budziło bolesne wspomnienia o niej.

Jednak zostawmy na moment romantyczne klimaty, bo Hadrian Tabęcki i EOK zaprezentowali dziś w Bażantarni znacznie więcej. Trudno wyobrazić sobie muzykę filmową bez Johna Williamsa, stąd przez chwilę w Bażantarni dało się usłyszeć jego "Marsz imperialny" z "Gwiezdnych wojen". Kameraliści zabrali także słuchaczy na spotkanie z „Różową panterą” i w krótki rejs z kapitanem Jackiem Sparrowem, jednym z "Piratów z Karaibów" dzięki "He's a Pirate" Hansa Zimmera.

  Elbląg, Ścieżki dźwiękowe na ścieżkach Bażantarni
Fot. Anna Dembińska

To nie wszystkie "morskie" motywy muzyczne dzisiejszego koncertu, bo przewinęło się także "My Heart Will Go On" z "Titanica". Wprawdzie w Bażantarni nie zaśpiewała dziś Celine Dion, a koncert nie odbywał się na statku, na którym orkiestra mogłaby grać do końca, ale chyba i tak mało komu nie pojawiły się przed oczami obrazy ze słynnego filmu Jamesa Camerona. Ciekawe ilu słuchaczy rozpoznało motyw przewodni Roberta Folka z "Akademii Policyjnej"? Z "Różą i bzem" z "Jak rozpętałem II wojnę światową" pewnie nie było większych problemów, podobnie z "Deszczami niespokojnymi" z „Czterech pancernych i psa”...

Muzycy wykonali też piękny walc Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”. Przypomniał o sobie także sam pan Michał Wołodyjowski herbu Korczak z "Trylogii" Sienkiewicza, bo kameraliści wykonali „W stepie szerokim”, czy, jak kto woli, „Pieśń o małym rycerzu” skomponowaną przez Wojciecha Kilara. A gdyby ktoś pytał, to motyw przewodni z „Janosika” autorstwa Jerzego Matuszkiewicza też był. I wiele, wiele więcej...

- Cieszymy się, że możemy razem z państwem zainaugurować otwarcie odrestaurowanej muszli koncertowej – mówiła dziś Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Z kolei obecny na koncercie prezydent Witold Wróblewski przypomniał, że odnowienie muszli koncertowej to efekt głosowań mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ta inwestycja kosztowała 745 tys. zł.

- Mieszkańcy Elbląga wybrali właśnie tę propozycję, ten projekt – mówił prezydent miasta. - To już trzecia modernizacja, mam nadzieję, że ta obecna będzie na długi czas – zaznaczał. Witold Wróblewski zachęcał też mieszkańców do odwiedzenia odnowionego po powodzi w 2017 r. szlaku czerwonego. - Ponad 2 km szlaku mamy już zrobione – podkreślił. Poinformował, że Wody Polskie wykonały wzmocnienia tej części szlaku, które łączą się bezpośrednio z wodą. - Został nam jeszcze kawałek do Mostku Elewów, który też uległ zniszczeniu. - Myślę, że też po jakimś czasie uda nam się ten temat rozwiązać - stwierdził prezydent.

Na koniec wróćmy jednak do samej muzyki: koncert stanowił swego rodzaju inaugurację wakacyjnego sezonu artystycznego. Przypomnijmy, że ten weekend w Elblągu ubiega pod znakiem Elbląskiego Święta Muzyki na starówce. W lipcu w Bażantarni wystartuje zaś kolejny Letni Salon Muzyczny.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rewelacyjne to było. Bardzo odstresowujące.
 • No bardzo piękna impreza i to przypomnienie, że ta muszla, jej odnowa, to zasługa budżetu obywatelskiego, bo sam pan prezydent nie wpadł by na to, że to jest w ogole potrzebne, a tak przybył, zaszczycił, i dzięki Ci składamy za tą dobroć panie nasz i władco.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  8
  Skromny ale krnąbrny(2021-06-19)
 • tyle kasy za kilka nowych dech plus kilka wiader farby
 • Świetny koncert. Brawo EOK.
 • Pan prezydent na to już dawno wpadł. Ale niestety nie mógł tego zrobić wcześniej, bo mieszkańcy chcieli: rewitalizacji basenu miejskiego, budowy nowego stadionu, przejęcia przez miasto kopaczy z klubu Olimpia, budowy nowej linii tramwajowej na Zawadę, zakupu nowych autobusów i zestawów tramwajowych z klimatyzacją, szybkich remontów ulic i chodników, zwiększenia zasiłków osobom ubogim, darmowej komunikacji miejskiej, przejęcia przez miasto wyciągu narciarskiego, organizowania plenerowych bezpłatnych koncertów, świąt miasta, targów i kiermaszów, rozbudowy budownictwa socjalnego i komunalnego, zmniejszenia czynszów komunalnych, pełnego sfinansowania szkolnictwa, likwidacji bezrobocia no i oczywiście referendum odwołującego rządzącego prezydenta i jeszcze zamiany miasta z normalnymi problemami w krainę szczęścia miodem i mlekiem, no może i piwem, płynącej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  11
  Krasnale sikające do mleka.(2021-06-19)
 • Super.
 • @Krasnale sikające do mleka. - Nie mògł, bo mieszkańcy, chcieli. .. ., no i co? dostali coś, ? Z tej pobożnej listy kikudziesięciu letnich zaniedbań. Krasnal przestań sikać do mleka, bo wiesz co, za to Cię czeka?
 • A na 7 zdjeciu ta dziewczyna z chusta na głowie to ma ma imie Kasia?
 • ttt byłem po 16- 10 minut, super sprawa, pogłos wspaniały, widzowie super, - i nie jestem żaden od rydzyka, lecz zwykły smakosz piwa HARNAŚ
 • Super, idealny klimat dla 60 plus, bo nie uwłaczając taki mamy klimat, na stolkach tez 60 plus trzyma się rekoma i nogami więc nic nowego, po prostu elblązkowo
 • Jutro tam gra koncert szkoła muzyczna. To dopiero będzie sztos. Hashtagi: #Pozdrawiamzpsm
 • jest sciezka dzwiekowa dla wszystkich, brrrrrzzzzz iłłllxzzzzz brzzzzz od rana codziennie nadaje z gory takie letajace
Reklama