UWAGA!

Sens w słowach

 Podczas X edycji OFFS Ewa Błaszczyk odbrała nagrodę radiowej Jedynki,
Podczas X edycji OFFS Ewa Błaszczyk odbrała nagrodę radiowej Jedynki, fot. nadesłana

Od dwudziestu lat o miłości mówią i śpiewają, korzystając z literackich perełek i arcydzieł. Co roku, na scenie, obok uczestników dopiero rozpoczynających artystyczną drogę, występują gwiazdy – artyści, którzy pokazują, gdzie ta droga może zaprowadzić. W tym roku przypada jubileusz Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”.

- Już od 20 lat, chcemy skłonić ludzi do zatrzymania się na chwilę i przekonania się, jak ważna może stać się zwykła piosenka, kiedy obok pięknej muzyki są jeszcze wartościowe słowa, jakie znaczenie może mieć narracja – opowiada Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. - Prezentując znanych artystów, dobierając ciekawe programy, korzystając z formuły konkursowej przekazujemy wartość, jaką ma słowo.
       W ciągu tych dwudziestu lat na scenie wystąpiło wielu polskich artystów. Gościliśmy m.in. Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Zamachowskiego, Krystynę Jandę i wielu innych znakomitych aktorów i wokalistów.
       Z okazji jubileuszu w programie artystycznym znalazły się recitale dwóch kobiet od lat związanych z polską sceną muzyczną i teatralną. W obu koncertach usłyszeć będzie można klasyki – utwory, które łączą pokolenia.
       Ewa Błaszczyk zaśpiewa piosenki z płyty, która powstała po sukcesie spektaklu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. Nie przypadkiem właśnie te słowa Ryśka Riedla stały się tytułem zarówno w wersji scenicznej, jak i tej na płycie. „Modlitwa III” zamyka wszystko w idealną klamrę, podsumowuje i nadaje sens wszystkim pozostałym piosenkom.
       – Ewa Błaszczyk dokładnie 10 lat temu otrzymała podczas gali naszego Festiwalu nagrodę przyznawaną przez radiową Jedynkę "Trudny temat do zgryzienia". To jubileusz i dla niej, i dla nas. Bardzo się cieszymy, że będziemy ją gościć w Elblągu, z nowym projektem - mówi Aleksandra Bednarczuk.
       Na zakończenie tegorocznego Festiwalu gratka dla miłośników jazzu. Ewa Bem wystąpi z piosenkami Agnieszki Osieckiej, w nowych aranżacjach. Na koncercie nie zabraknie też największych przebojów m.in. „Wyszłam za mąż zaraz wracam”, „I co z tego dziś masz”, „Podaruj mi trochę słońca”. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.
       Od lat podczas Festiwalu prezentowane są spektakle. W tym roku będzie to pokaz specjalny bo na scenę po 8 latach powraca Anna Goc, laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w kategorii piosenka artystyczna, tym razem zaprezentuje wyreżyserowaną przez siebie sztukę "Dwaj Bracia - tragedia kameralna w 53 dniach". To sztuka, która powstała na podstawie dramatu Fausto Paravidino. Będzie to polska premiera tekstu.
       Tradycyjnie już, na scenie zaprezentują się również laureaci przesłuchań konkursowych. Przesłuchania odbędą się 19 marca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       Z okazji jubileuszu przygotowana została wystawa zdjęć, która będzie festiwalową retrospekcją oraz film.

 


       To będzie taki powrót do korzeni - będzie można przypomnieć sobie te 20 lat Festiwalu, wypatrzeć znajome twarze i powspominać, koniecznie z uśmiechem na ustach – dodaje Aleksandra Bednarczuk. - Od 15 lat pracuję przy Festiwalu, wybieranie tych materiałów sprawiło mi przyjemność, dlatego mam nadzieję, że z równą przyjemnością wyruszą Państwo z nami w tę sentymentalną podróż.
      
       XX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” odbędzie się w dniach od 17 do 20 marca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

       Szczegółowy program dostępny jest na stronie Festiwalu: www.kochanie.swiatowid.elblag.pl.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnymi OFSS "...czy to jest kochanie?"

      
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)