UWAGA!

Skrzynie pełne tajemnic

 Elbląg, Skrzynie pełne tajemnic
(fot. nadesłane)

Po raz drugi elbląskie muzeum pozyskało środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na unikalny w skali kraju projekt „Skrzynia pełna tajemnic”. Jest on nadal prawdopodobnie pierwszym tego typu w Polsce. I jest to już 5 projekt edukacyjny od 2005 r. wsparty finansowo przez Ministerstwo.

Projekt „Skrzynia pełna tajemnic” opiera się na brytyjskim pomyśle poszukiwania nowych sposobów docierania do odbiorców. Działa on z sukcesem od prawie 90 lat w brytyjskim, amerykańskim, irlandzkim czy kanadyjskim muzealnictwie. Założeniem projektu jest powstanie w Muzeum kompletu skrzyń (większych lub mniejszych, w zależności od tematu) ze specjalnie przygotowanymi materiałami, które szkoły mogą wypożyczać. Inspirując się brytyjskim wzorcem skrzyń edukacyjnych, Piotr Adamczyk z Działu Edukacji i Promocji Muzeum (który jest kierownikiem, pomysłodawcą i projektantem zestawów, materiałów pomocniczych oraz strony internetowej) stworzył elbląski projekt uatrakcyjnienia lekcji historii.
      
       Brytyjski wzorzec
       Takie zestawy posiada praktycznie każde brytyjskie muzeum. Największym przykładem jest Reading Museum w Wielkiej Brytanii – ponad 1500 skrzyń z 20 000 obiektów. W projekcie zarejestrowanych jest 115 szkół. Rocznie notowanych jest: 1750 wypożyczeń, 10 000 klas, 250 000 osób korzystających. W USA, Kanadzie czy Irlandii nie jest inaczej. University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology w ramach realizowanego projektu “Museum on the Go”, za opłatą 60 dolarów miesięcznie za jedną skrzynię, współpracuje ze szkołami i bibliotekami z regionu. Boston Children’s Museum prowadzi projekt „Teaching Kit”, który jest darmowy dla szkół publicznych oraz organizacji non-profit działających w dziedzinie edukacji. A w irlandzkim Kerry County Museum, w ramach projektu „What’s in the Box?”, dostępne są 3 skrzynie. Wypożyczanie na okres do 1 miesiąca wynosi 100 euro. W skrzyniach jednak znajdują się także oryginalne zabytki.
      
       Idea muzealnych skrzyń
       Celem realizowanego projektu jest próba zmiany sposobu nauczania historii od strony jedynie bitew, dat, wydarzeń politycznych i dokumentów pisanych, czyli od pracy tylko z podręcznikiem. Pragniemy pokazać, ze źródła materialne, stanowiące podstawę zbiorów muzealnych, tak silnie wykorzystywane w nauczaniu historii w krajach anglojęzycznych, również mogą służyć pomocą a niejednokrotnie zmobilizować uczniów do samodzielnego poszukiwania informacji, mogą ich bardziej zainteresować niż sucha notka w szkolnym podręczniku. Jest to nietypowe działanie, które mamy nadzieję uda się, we współpracy z regionalnym środowiskiem nauczycielskim, opracować na miarę programów nauczania. Co już wiemy, że nie jest zadaniem łatwym.
       Skrzynie stanowić będą pomoc naukową przy realizacji rozmaitych tematów zajęć oraz umożliwią uczniom bezpośrednie obcowanie z zabytkami (kopiami), co, jak przewidujemy, przyczyni się również do popularyzacji i udostępnienia zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu szerszej rzeszy zainteresowanych.
       Projekt jest całkowicie bezpłatny, skrzynie wypożyczać mogą nauczyciele z placówek edukacyjnych, oświatowych i wychowawczych z terenu Elbląga i okolic. Jedyny koszt ponoszony przez placówkę jest kosztem transportu skrzyni od i do Muzeum.
      

 


       Tegoroczne nowości w historycznych skrzyniach dla uczniów...
       Aktualna edycja projektu jest bezpośrednią kontynuacją działań z okresu październik - grudzień 2009 r, zakończonych dużym sukcesem (28 wypożyczeń 6 skrzyń, 275 lekcji, 3313 uczniów). Polega on m.in. na stworzeniu 4 nowych zestawów tematycznych: Patriotyzm, Prehistoria - epoka kamienia, Krzyżacy oraz Rzeczpospolita w XVI i XVII w.
       Dokonano również modernizacji zawartości ubiegłorocznych zestawów, m.in. poprzez doposażenie w nowe kopie zabytków. Nowością w tym roku jest wprowadzenie możliwości wypożyczenia zestawów w dwóch wariantach – ze stylizowaną, drewnianą skrzynią historyczną lub też (w niektórych przypadkach) w wariancie lekkiej, odpowiednio przygotowanej aluminiowej walizki. Na podstawie zeszłorocznych doświadczeń dodano opcję wyboru dodatkowych materiałów w postaci np. wydawnictw książkowych. Tak więc w chwili obecnej nowatorska usługa edukacyjna elbląskiego Muzeum obejmuje 10 tematów skrzyń muzealnych.
      
       ... oraz nauczycieli
       W ramach tegorocznych działań zaplanowano również organizację 4 warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli. Muzeum współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu poprzez organizację cyklu 4 warsztatów dla zarejestrowanych w I półroczu 2010 r. nauczycieli różnych typów szkół, nie tylko z Elbląga. Elbląskie Muzeum zamierza również wydać kalendarz projektowy dla nauczycieli korzystających ze skrzyń muzealnych oraz odwiedzających elbląskie Muzeum (w ilości 250 szt.) oraz folder informacyjny o projekcie i działaniach edukacyjnych elbląskiego Muzeum (w ilości 1500 szt.). Uzupełnieniem projektowych działań będzie stworzenie podstrony edukacyjnej Muzeum (www.muzeum.elblag.pl/edukacja).
       Nowa strona internetowa Działu Edukacji i Promocji elbląskiego Muzeum daje nowe możliwości – zapoznanie się z zawartością skrzyń online, obejrzenie zdjęć obiektów przypisanych do danej skrzyni, uzyskanie informacji o dostępności danej skrzyni muzealnej, czy też w niedalekiej przyszłości oglądanie krótkich materiałów video. Na stronie znaleźć też można oczywiście informacje o tematach zajęć muzealnych i ich krótkie opisy, informacje o innych działaniach Działu Edukacji i Promocji. Ta ostatnia grupa obejmuje takie wydarzenia jak Europejskie Dni Dziedzictwa, Bałtycki Festiwal Nauki, Noc Muzeów, Rekonstrukcyjne Wtorki, Spotkania z grami planszowymi oraz Kawiarenkę Historyczną Clio. Na stronie internetowej zamieszczone zostaną również, będące aktualnie w opracowywaniu, materiału edukacyjne do wystaw prezentowanych w Muzeum. Będą to karty zadań i informatorki do samodzielnego zwiedzania czy tez materiały dla nauczycieli do prowadzenia własnych lekcji w Muzeum. Jeszcze w tym roku pojawią się również przykładowe scenariusze lekcji do przeprowadzenia na niektórych wystawach muzealnych (opracowane zgodnie z podstawą programową MEN).
      
       Projekt realizowany jest z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt całościowy projektu wynosi 76.400 zł. Kwota dofinansowania projektu 49.400 zł., wkład własny Muzeum w wysokości 27.000 zł. sfinansował Urząd Miejski w Elblągu.
      

Piotr Adamczyk, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Reklamy zewnętrznej w pierwszym rzędzie Muzeum brak, do tego trzeba dołożyć przede wszystkim, dobry menadżer o tym wie !
 • oby do wyborów, to moze nowe władze dadzą środki na rozwój i utrzymania a nie na przeżycie. Z tego co widac to: Reklamy na miescie konkretnych wystaw- brak. Festynu z porządnego zdarzenia brak. Warunki lokalowe - grzyb i stęchlizna, zwłaszcza jak się zwiedza Truso czy gotów. Ciekawych wystaw z zewnątrz - brak. Edukacja - jak widac działa prężnie. A gdzie opracowania o starym miescie, truso. .. Super zbiory kompletnie nie wykorzystane tak jak nalezy do promocji miasta - no ale to już również wina miasta, nie tylko muzeum. widac gołym okiem brak funduszy na działania ponad niezbędne minimum. Ktoś musi wyłożyc środki a jak czytam że wkład własny sfinansowało miasto a nie muzeum. .. to widac kto rządzi i kto odpowiada za większą częśc muzelanych zaniedbań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Listpad zmian(2010-10-05)
 • Do "Lispad": Dziękuje za pozytywną opinię nt edukacji. Co do opracowań - cierpliwości, już niedługo ujrzy światło dzienne opracowanie nt Truso. A są już "Elblaskie Studia Muzealne", pierwszy tom wydany w zeszłym roku (drugi już się szykuje do druku), publikacje pracowników w róznych czaspismach i katalogach w Polsce (patrz bibliografia w zakładce Muzeum na stronie www muzeum). Opracowywanie unikalnych zbiorów wymaga jednak wielu lat cięzkiej pracy i ogromnej wiedzy oraz współpracy z badaczam z róznych ośrodków, nie tylko krajowych, czasami tez rzeczywiście dodatkowych funduszy, - to wszystko zdaje się umykać krytykom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Adamczyk(2010-10-06)
Reklama