UWAGA!

Śladami elbląskiego przemysłu

 Elbląg, Śladami elbląskiego przemysłu

Tradycyjnie we wrześniu nadszedł czas obchodów, cieszących się dużą popularnością, Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród licznego grona świętujących to wydarzenie miejsc, miast, instytucji, nie mogło zabraknąć elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Elblążanie już od jutra (11 września) będą mogli skorzystać z wyjątkowo atrakcyjnego planu świętowania, przygotowanego przez Muzeum.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, największy projekt edukacyjny mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.
      
       Początkowo tylko we Francji, obecnie już w całej Europie
       Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy z udziałem europejskich ministrów odpowiedzialnych za Dziedzictwo Architektury. Wtedy to francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji w 1984 r. „Dni Otwartych Zabytków”, podczas których po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
       Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku i jest obecnie jednym z 49 krajów, które co roku we wrześniu udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, miejsca kultury oraz organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Patronem Honorowym EDD w Polsce jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, natomiast Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków statutowo związany z ochroną i promocją polskiego dziedzictwa narodowego jest ogólnopolskim koordynatorem tego wydarzenia.
      
       Od pomysłu do przemysłu
       Wszystkie tegoroczne wydarzenia zorganizowane w ramach EDD w Polsce odbędą się 11-12 oraz 18-19 września. W tych dniach we wszystkich regionach Polski będą organizowane różnorodne imprezy i wydarzenia. Mimo, że Polska już po raz osiemnasty będzie uczestniczyć w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, to dopiero po raz czwarty będą one przeprowadzone pod jednym wspólnym hasłem w całym kraju. W tym roku hasłem przyświecającym EDD jest: „Od pomysłu do przemysłu” i ma za zadanie przedstawić wartość zabytków techniki i ich znaczenie dla narodowego dziedzictwa kulturowego oraz zaprezentować jak niegdyś wyglądała produkcja przemysłowa. Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na architekturę poprzemysłową, polską myśl techniczną, dzieła polskich wynalazców i projektantów, a także ginące zawody, tradycje, święta i obrzędy.
      
       Europejskie Dni Dziedzictwa w Elblągu
       Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, dostosowując się do ogólnopolskiego hasła, postara się przypomnieć gościom, którzy w tych dniach odwiedzą Muzeum, o dawnym, przemysłowym charakterze naszego miasta. W ramach tegorocznych spotkań z dziedzictwem kulturowym odbędą się m.in.: sesja popularnonaukowa poświęcona elbląskiemu przemysłowi przedwojennemu (10 września, godz.10), wycieczka z przewodnikami PTTK po dawnych obiektach poprzemysłowych (10 września, godz.13), spotkanie z „tajemnicami” ceramiki kadyńskiej i ich kolekcjonerem Edwardem Parzychem oraz prezentacja filmów archiwalnych poświęconych manufakturze w Kasynach (11 września godz.12). Organizatorem obchodów EDD w Elblągu są: elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne, PTTK Oddział Ziemia Elbląska oraz Telewizja Elbląska.
      
       Program obchodów EDD 2010 w Elblągu
       (wspólnie z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu):
      
       10 września (piątek)
       godz. 10-12.30 - „Elbląg - od portu do przemysłu” - sesja popularno-naukowa poświęcona rozwojowi dawnego przemysłu elbląskiego w XIX i I poł. XX w. Sesja odbędzie się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Bulwar Zygmunta Augusta 11
       godz. 13.00 - wycieczka z przewodnikami PTTK po dawnych elbląskich obiektach poprzemysłowych. Miejsce startu: dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu; Bulwar Zygmunta Augusta 11
      
       11-12 września (sobota-niedziela)
       godz. 9-17 - wstęp wolny do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu (nie dotyczy wystaw czasowych)
      
       11 września 2010 roku (sobota)
       godz. 12 - „Tajemnice ceramiki kadyńskiej” - spotkanie poświęcone zespołowi obiektów pochodzących z dawnej manufaktury ceramiki w Kadynach.  W ramach spotkania przygotowano:
       - spotkanie z właścicielem największej w Polsce i jednej z największych kolekcji ceramiki kadyńskiej w Europie – Edwardem Parzychem,
       - prezentację kolekcji przez jej opiekuna - Joannę Fonferek,
       - prezentację filmów archiwalnych ze zbiorów Telewizji Elbląskiej poświęconych przedwojennej Manufakturze Ceramiki w Kadynach.
       Miejsce spotkania: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu Bulwar Zygmunta Augusta 11 – budynek Podzamcza, sala ekspozycyjna I piętro
      
       18-19 września (sobota-niedziela)
       godz. 9-17 - wstęp wolny do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu (nie dotyczy wystaw czasowych)
      
       19 września (niedziela)
       godz. 10 - wycieczka piesza wzdłuż linii Kolei Nadzalewowej - szlakiem dawnych cegielni: Nadbrzeże – Suchacz – Pęklewo – Kadyny. Długość trasy 6 km. Spotkanie uczestników przed budynkiem PTTK w Elblągu o godz. 9:30, skąd nastąpi wyjazd autokarem do Nadbrzeża. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu do dnia 15 września 2010 r. Udział w wycieczce jest bezpłatny, a ilość uczestników jest ograniczona.
       godz. 9-13 - Targi Staroci – cykliczne spotkania kolekcjonerów i miłośników przedmiotów „z duszą”, tym razem wzbogacone o prezentację obiektów związanych z dawnym, elbląskim przemysłem. Miejscem Targu Staroci jest jak zwykle teren Muzeum.
      
Ewa Trocka, Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Moim zdaniem Praca w Muzeum ruszyła bo z urlopu wróciła Pani Ewa Trocka -Elblążanka
 • Śladami przemysłu, którego niema. Tropcie tropcie to może znajdziecie. Ale prędzej w lesie zbłądzicie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Były Elblążanin(2010-09-09)
 • Ciekawski A ja mam arhiwalny film, zgrany z VHS na DVD z uroczystości 100 lecia Zakloadów Mięsnych "Elmeat". , ktory byl przy ul. Żeromskiego 2 ( dzisiejszy market E'Leclerc)Zakladu juz nie ma, zostały wspomnienia, a zabytkowy budynek biurowca popada w ruine, ciekawe co na to Konserwator Zabytkow ? CXiekawym jest tez fakt, ze nikt do tej pory nie rozliczyl owczesnie rządzących w Elblagu :Panów: Dziewialtowskiego, Gburzyńskiego, Sloniny, ktorzy przyczynili sie do zniszczenia tego naszego zakladu pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-09)
Reklama