UWAGA!

Śladami kultury

Elbląg, Śladami kultury

Podsumowaniem realizowanego od wiosny projektu „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane” jest konferencja, która odbędzie się w „Światowidzie” w środę 18 grudnia.

Odkrywanie na nowo dawnych rzemiosł, poszukiwanie śladów kultury, które przetrwały w bardzo ograniczonej formie, ale przede wszystkim wzbudzanie zainteresowania kulturą regionalną i kulturą ludową – takie były założenia projektu „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane”, który od wiosny realizowało Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       Konferencja w ramach projektu „Ślady kultury” odbędzie się 18 grudnia od godz. 10 do 12. Podczas spotkania zaproszeni goście będą się zastanawiać nad aktualną kondycją rękodzieła ludowego, możliwościami i ograniczeniami jego dalszego rozwoju oraz koniecznością poszukiwania jego nowego miejsca we współczesnym świecie. Krótkie, półgodzinne wystąpienia będą dotyczyły kultury ludowej, a opowiedzą o swoich doświadczeniach m.in. goście z Torunia. Będą wśród nich Dobrochna Olszewska, doktorantka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Aleksandra Jarysz, asystent muzealny Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, wystąpi również Małgorzata Płoska ze Stowarzyszenie Wzornictwa Przemysłowego Warmii i Mazur. Projekt „Śladami kultury” podsumuje jego koordynator Magdalena Czarnocka-Kaptur ze „Światowida”.
       – Poprzez realizację szeregu działań edukacyjnych promowaliśmy zjawiska kultury ludowej charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur i utrwalaliśmy wśród społeczności lokalnych tradycje i dawne zwyczaje. Wykorzystując potencjał i zaangażowanie społeczności lokalnych, popularyzując postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej, propagowaliśmy wśród młodych szacunek i tolerancję dla kultury i tradycji – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur.
      
       Program spotkania:
       godz. 10-10.10 – Przywitanie gości
       godz. 10.10-10.40 - „Etno Wa Ma – Warmia i Mazury jako miejsce sprzyjające rozwojowi sektora kreatywnego” – Małgorzata Płoska, Stowarzyszenie Wzornictwa Przemysłowego Warmii i Mazur.
       godz. 10.40-11.10 – „Ginące zawody w dobie globalizacji i produkcji masowej” – Dobrochna Olszewska, doktorantka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
       godz. 11.10-11.40 – Współczesna „sztuka ludowa” – Aleksandra Jarysz, asystent muzealny Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu.
       godz. 11.40-12 – „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane” – realizacja projektu – Magdalena Czarnocka-Kaptur, CSE „Światowid”.
      
       Wstęp na konferencję jest wolny. Wszystkich chętnych „Światowid” zaprasza w środę 18 grudnia do sali kameralnej kina „Światowid”.
      
       Projekt „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
      
Magdalena Czarnocka-Kaptur, CSE „Światowid”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czemu tu znowu dyskutuje się o kulturze warmii i mazur? To na warmii i mazurach nie mają własnych pomieszczeń by organizować swoje konferencje?
Reklama