UWAGA!

Słownik nazw ulic Elbląga

Elbląg, Słownik nazw ulic Elbląga

To tytuł najnowszej publikacji elbląskiego wydawnictwa Uran autorstwa Wiolety Engler. Można w niej znaleźć wszystkie nazwy ulic naszego miasta (według stanu na 31 grudnia 2006 r.) ułożone w porządku alfabetycznym.

W każdym haśle poświęconym aktualnej nazwie ulicy podane zostały wszystkie jej poprzednie miana, polskie i niemieckie, wraz z ich ramami czasowymi (jeżeli dało się je ustalić). Wykaz ulic poprzedzono analitycznymi artykułami, poświęconymi m.in. dziejom miasta oraz historii nazewnictwa elbląskich ulic; artykuły te zostały zamieszczone także w przekładzie na niemiecki. W książce znajdujemy również klasyfikację znaczeniową nazw elbląskich ulic i placów, ze wskazaniem na dające się tu zauważyć prawidłowości oraz elementy przypadku.
     Dla przykładu jedno z haseł poświęcone ulicy Agrykola:
     Agrykola, ulica nazwana przed I Wojną Światową lub w czasie jej trwania Bergstrasse - ulica Górska (niem. Berg - góra), miano to obejmowało także obecną ulicę Górnośląską; przed 1924 r. ulicę przemianowano na Jahnstrasse - ulica Jahna (Friedrich Ludwig Jahn, 1778 - 1852, niemiecki teoretyk gimnastyki, zwany „ojcem gimnastyki” w państwie pruskim), miano to funkcjonowało do 1945 r.; po przejęciu miasta przez władze polskie ulicy nadano jej obecną nazwę, która najprawdopodobniej została zaczerpnięta z nazewnictwa ulic Warszawy, gdzie przyjęto ją dla upamiętnienia włoskiego inżyniera o nazwisku Agrikola bądź Agrykola, który w XVIII w. kierował pracami w warszawskich Łazienkach.
     
     Książka, w twardej oprawie, jest do nabycia w wydawnictwie Uran przy ul. Giermków 5 (kosztuje 50 zł). W pierwszej połowie września będzie też dostępna w elbląskich księgarniach i w salonie EMPiK.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jakoś trudno w tej pozycji znaleźć podstawowych określeń (miejscowych) dla niektórych dzielnic miasta i ulic. Np. gdzie było "Vogel-Siedlung", dlaczego pewną część północnej dzielnicy miasta nazywano "Neger-Siedlung", gdzie znajdował się "Wiener-Prater", jaki jest źródłosłów nazwy "Thumberg", czy Flurstrasse (obecnie Stefczyka), z jakiego powodu powstala nazwa Kleine Zahlerstrasse (d. Neonowa) jako przeciwieństwo Grosse Zahlerstrasse - Zw. Jaszczurczego? Dlaczego mieszkańcy nazywali ul. Malborską (Marienburgerdamm) - "Wruckendamm?" Skąd wywodzi się nazwy nieistniejącej już ul. Pfefferstrasse (bo na pewno nie od pieprzu)? Dlaczego Osiedle "Przy Młynie" nazwano błędnie "Osiedlem przy Młynie"? Pytań tych można postawić autorce dziesiątki. Już po przeglądnięciu paru kartek tego opracowania można wyciągnąć wniosek, że wpisuje się (i powtarza) to opracowanie kilkanaście innych, znanych pozycji - zajmujących się problematyką nazewnictwa w Elblągu. Chodzą jednak słuchy, że książka p. Engler jest pracą doktorską (!!!???) - to w tym momencie wielu magistrów z tak szacownych instytucji jak Muzeum, czy Biblioteka Elbląska, pewnikiem bedzie poważnie zastanawiało się, czy jest jakikolwiek sens używania przed nazwiskiem skrótu "mgr". .. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tylko mgr(2008-08-29)
 • na pewno warto mieć taką pozycję w swojej bibliotece
 • Skoro pan "tylko mgr" tyle wie o ulicach, to czemu sam nie napisał książki na ten temat? Z lenistwa? Jak się komuś nie chce nic robić, to niech nie krytykuje innych! Ja się z tej ksiązki cieszę, bo wreszcie się dowiedzialem, jakie były dzieje mojej ulicy i jej nazwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążak(2008-08-29)
 • OLIMPIA - Warmia Grajewo hit rundy !!!sobota 2008-08-30 g. 17.00 !!! Serdecznie zapraszamy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wojcieccchh(2008-08-29)
 • Ale co w tym dziwnego, ze kolejna praca lic/mgr/dr jest kompilacja tego, co juz dawno wiedziano? Ilez prawdziwie tworczych prac powstaje? Pan "tylko mgr" sie czepia i tyle.
 • Tą okładkę to chyba w paincie projektowali :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ggggggggggg(2008-08-29)
 • na pewno wysoka jakość
 • byłem w ksiegarni, mam juz tę książkę!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytacz(2008-08-29)
 • czy jest to temat do pracy doktorskiej, czy nie decydują o tym profesorowie Wyższych Uczelni, a nie magistrowie
 • ggggg co masz do okładki?
 • "ggggg co masz do okładki?' totalną amatorszczyznę. Osobiście wykonał bym 100 razy lepszą. Nie lubię jak coś robi się na odwal. A jeśli nie potrafili zrobić lepszej okładki, to trzeba było skorzystać z oferty dobrego grafika.
 • to jest słownik, anie katalog malarski, skromna elegancka okładka
Reklama