UWAGA!

Spacer retrowersyjny po pubach

 Elbląg, Spacer retrowersyjny po pubach

W ramach wystawy RETROWERSJE: SOBIE MIESZKANIA – MIASTU STARÓWKĘ Centrum Sztuki Galeria EL razem z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki zapraszają na spacer retrowersyjny z Olgą Drendą. Tym razem przejdziemy się po elbląskich pubach!

Spacer odbędzie się 4 czerwca 2023 r.

– zbiórka: Centrum Sztuki Galerii EL

– 12.00 – 13.15 – oprowadzanie po wystawie (dla chętnych) przez kuratorów Zuzę Mielczarek i Mateusza Włodarka

– 13.30 – 15.30 – spacer Olgi Drendy

Bydgoszcz miała Mózg, Gdańsk Rudego Kota, a Elbląg… niejeden kultowy pub. Klimat starówki powstającej w latach 90. zobowiązuje. Niektóre miejsca z historią działają do dziś, o czym się przekonamy, ale przy okazji czeka nas podróż w czasie do epoki, w której palenie w lokalach wciąż było dozwolone. Wybierzemy się śladami Fali, Tanku i innych miejsc, w których grała lokalna scena muzyczna i mieszały się subkultury.

Olga Drenda – pisarka, tłumaczka, badaczka kultury współczesnej. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „Dwutygodniku”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Herito”. Od września 2022 jest stałą felietonistką „Tygodnika Powszechnego”. Wydała książki: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „O czym jest nasze życie” (wraz Bartłomiejem Dobroczyńskim). „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, „Książka o miłości” (z Małgorzatą Halber). Wspólnie z Jackiem Paśnikiem prowadzi podcast DZIŚ. Od 10 lat prowadzi w mediach społecznościowych Duchologię – profil o zjawiskach popkultury, elementach codzienności i zbiorowej pamięci pokolenia dorastającego w schyłkowym PRL-u i latach przełomu.

Agata Marcinkowska, Centrum Sztuki Galeria EL

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Elblaskie lokale raczej trudno nazywać pubami, to raczej mlodziezowe bary piwne z muzyką. Jedyny obecnie Pub z prawdziwego zdarzenia to Specjal Pub, tylko musi popracować nad b. profesionalnym personelem i stosowna do pubu muzyką. Na podstawie krótkiego okresu działania fajnych lokali /Kaszmir, Tank, Studnia, Take Five / widać niestety regularny spadek zainteresowania i zmniejszania się liczby ich klienteli od lat 90 tych do dziś. Wiąże sie to ze zmniejszajacą się liczbą mieszkańców Elbląga ze 140 tys. do 117 dziś w wikipedia, a realnie poniżej 100 tys, oraz mało aktywną grupą elbląskich studentów. O reszcie niech się wypowiedzą fachowcy od przyczyn upadku miast " byłych wojewódzkich ". Były oczywiście obietnice wyborcze Pis -u odnosnie reaktywacji wojewodztwa elbląskiego, powrotu części wydziałów UW z Olsztyna, budowy nowych zakładów pracy, czy nawet przenoszenia niektórych ministerstw z W-wy na prowincję / jak w Niemczech /. Teraz Elbląg ma 4 portem i przeżywać szalony rozwój, Pod jednym warunkiem - Trzeba głosować na PiS i prezydentem miasta ma być polityk z PiS. Także, do odważnych świat należy, a głupich nie sieją.
 • A problemu cen nikt nie widzi? Kiedyś piwo było w barze ("pub" zostawmy Brytyjczykom, to zupełnie co innego) dwa razy drożej niż w sklepie. Teraz proporcja jest 3 PLN > 12 PLN, czyli 4 razy. A "wynalazki", czyli amatorskie wywary potrafią być znacznie droższe (produkt dla snobów ??).
 • W Gdyni, przy plaży głównej, piwo Tyskie 0,5 l. kosztuje 25.zł. I nie jest to profesjonalny Pub, ale zaniedbana buda z desek pomalowanych na biało.
 • Był jeszcze "Jaszczur ". , ale został świadomie unicestwiony przez władze miasta i stan wojenny. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Elbląskiej " Jaszczur ", jako jedyna placówka kultury, zostalo zawieszone po wprowadzeniu stanu wojennego. W tym samym czasie, drugie Towarzystwo Kulturalne rozkwitało-przejmując majątek "Jaszczura".
 • W Elblagu nie ma kultury, sa wyrobnicy ktorzy kulturalnie co piatek ida do biedry po: piwo i flaszke(laczac oba trunki) nastepnie zlopia i ida spac. Mialem znajomego, który 20 lat temu mowil:... a w piatek zamawiam pizze i sciagam piracki film, kupuje wodke i sie bawimy... :))))))) Do dzis to pamietam.... masakra W kinie moze byl z 6 razy w zyciu... Puby, bary... zapomnijcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aswymiata(2023-06-05)
Reklama