UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spotkanie z „żywym autorem”. Kazimierz Szymeczko

Elbląg, Spotkanie z „żywym autorem”. Kazimierz Szymeczko

Nie twierdzę, że wszystkie dzieci po obejrzeniu żywego autora, zadaniu mu kilku pytań i dotknięciu rąbka jego szaty - by upewnić się, że jest materialny - od razu zaczną pisać epopeje, ale może pozyskamy kolejnych czytelników, a ci, którzy już wiedzą, że biblioteka to miejsce szczególne, docenią ją jeszcze bardziej.

W ubiegły piątek (8 października) w Bibliotece Elbląskiej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki klasy piąte i szóste z elbląskich szkół miały okazję spotkać się z autorem książek dla dzieci i młodzieży Kazimierzem Szymeczko.
       Spotkanie trwało około dwóch godzin. Dzieci zadawały pytania, pisarz odpowiadał –wyczerpująco, nieco dygresyjnie i z poczuciem humoru, który najwyraźniej spodobał się młodym czytelnikom. Rozpiętość pytań – ogromna – począwszy od poważnego zainteresowania warsztatem twórczym artysty, na rozmiarze jego buta kończąc. Dzieci miały także okazję kupić książkę, otrzymać cenną dedykację „od żywego pisarza”, zrobić sobie z nim zdjęcie.
       Kazimierz Szymeczko: – Nie twierdzę, że wszystkie dzieci po obejrzeniu żywego autora, zadaniu mu kilku pytań i dotknięciu rąbka jego szaty (by upewnić się, że jest materialny) od razu zaczną pisać epopeje, ale może pozyskamy kolejnych czytelników, a ci, którzy już wiedzą, że biblioteka to miejsce szczególne, docenią ją jeszcze bardziej.
       Kazimierz Szymeczko, z zawodu nauczyciel i bibliotekarz, od 30 lat pracuje jako polonista w szkołach Rudy Śląskiej, Zabrza i Skoczowa. Jako pisarz znany jest przede wszystkim z tekstów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Do tej pory wydał dziewięć książek dla młodych czytelników („Historia Polski w opowieściach”, „Pomolowana historia”, „Zemsta budzika”, „Pościg za czarną Hondą”, „Fałszerze w sieci”, „Kłopoty komendanta Roka”, „Święty w kapeluszu”, „Milion w pięć dni”, „Tajemnica jednej nocy”), ale jak sam przyznaje, napisał ich nieco więcej. Jest też autorem ponad dwustu form mniejszych, w tym opowiadań, bajek, legend, esejów, tekstów popularno-naukowych rozproszonych po czasopismach, antologiach i podręcznikach szkolnych. Fabuła jego opowieści najczęściej osadzona jest w miejscach autentycznych i dobrze mu znanych. Jak sam mówi, lubi pisać o okolicach, które są mu bliskie; zatem dominują klimaty śląskie; średniowieczne zamki, zabytkowe kościółki, tajemnicze zaułki miast, blokowiska, targi staroci, lasy pełne poniemieckich bunkrów – wszystko to spowite mgłą tajemnicy z zagadką dla młodych eksploratorów. Szymeczko niektóre swoje powieści określa jako „kryminalno-przygodowo-historyczno-obyczajowo-regionalne”. Obecnie przygotowuje dwie nowe pozycje książkowe, jednak mimo usilnych nalegań dzieci, szczegółów nie zdradził. – Jak będzie gotowa, to się okaże – skwitował krótko. Wszystkim zainteresowanym polecam stronę internetową pisarza.
       Na koniec spotkania autor doczekał się długo wyczekiwanej kawy. Naręcza kwiatów zgodnie ze swoim życzeniem – nie otrzymał.
       Kazimierz Szymeczko: – Wleczenie nawet najpiękniejszego bukietu przez pół Polski to katorga, na jaką zasługują tylko wyjątkowo niekomunikatywni goście.
       Pisarz komunikatywny był, o czym najlepiej mogą powiedzieć dzieci, zatem zamiast zawartości połowy kwiaciarni, otrzymał książkę oraz kubek… portElu.
       Kończąc, nie jestem w stanie powstrzymać się od (zgryźliwej?) uwagi. Podczas spotkania jedna z klas na mało subtelny znak opiekunek po prostu wstała i bez słowa wyszła z sali. Mówi się, że przykład płynie z góry… Rozumiem, że powód był zapewne istotny, jednak sposób, w jaki wychowawczynie przeprowadziły „odwrót”, pozostawia wiele do życzenia. Organizując wyjście na tego typu imprezę, należałoby jednak, używając między innymi wyobraźni, wygospodarować wystarczającą ilość czasu z tak zwanym „zapasem”, a jeżeli nie jest to niemożliwe, po prostu nie organizować wycieczki.
      
      
Anna Bielawska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Chcielibyśmy sprostować, że wyjście jednej z klas było uzgodnione wcześniej z organizatorem, a p. Kazimierz Szymeczko był także poinformowany, że jedna z grup młodzieży niestety musi wcześniej opuścić spotkanie. Mimo wszystko cieszymy się, że mogliśmy gościć u siebie tak dużą grupę młodych Czytelników, żywo zainteresowanych zarówno twórczością, jak i samą osobą pisarza. Pozdrawiamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BibliotekaElbląska(2010-10-13)
 • Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania: tinyurl.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BibliotekaElbląska(2010-10-13)
Reklama