UWAGA!

Studenci z Torunia poznawali digitalizację

 Elbląg, Studenci z Torunia poznawali digitalizację
fot. nadesłana

Regionalna Pracownia Digitalizacji gościła dziś (11 marca) studentów z Koła Naukowego Studentów Konserwatorstwa z UMK w Toruniu. Młodzież najpierw próbowała swoich sił w digitalizacji, następnie uczestniczyła w spotkaniu z profesor Marią Lubocką-Hoffmann, twórczynią retrowersji - metody, według której odbudowywana jest elbląska starówka.

Regionalna Pracownia Digitalizacji działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D.
       - Studenci przyjechali do Elbląga, żeby obejrzeć naszą Pracownię – mówi Urszula Jatkowska z CSE „Światowid”. – Zaprezentowaliśmy im działanie skanerów, poznali etapy pracy nad obiektem 3D, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których ćwiczyli obróbkę materiałów pozyskanych ze skanerów.
       Później spotkali się z profesor Marią Lubocką-Hoffmann, z którą rozmawiali o retrowersji. Pani profesor swoją działalność konserwatorską rozpoczynała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. W latach 1975-2002 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu. W tym okresie opracowała autorskie programy konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilka programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast (w tym Starego Miasta w Elblągu). Profesor w rozmowach z przyszłymi konserwatorami podkreślała, że trzeba być bardzo konsekwentnym i umieć bronić swoich racji.
       - Korzystając z okazji, że udało nam się zaprosić panią profesor do „Światowida”, zorganizowaliśmy spotkanie również dla uczniów elbląskich liceów – dodaje Urszula Jatkowska.
       Profesor Maria Lubocka-Hoffmann opowiedziała o powojennej odbudowie miast, szczególnie tej realizowanej na Ziemiach Odzyskanych, na których po II wojnie światowej było około 300 miast zniszczonych średnio w 55 procent. Około 30 miast do dziś nie doczekało się odbudowy. Przedstawiając cztery etapy powojennej renowacji ośrodków miejskich, szczególnie podkreśliła etap czwarty, który osobiście realizowała – tzw. retrowersję w Elblągu.
       Po wykładzie studenci zwiedzili elbląską starówkę.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama