UWAGA!

Świat, którego nie rozumiem

 
Elbląg, W Galerii EL można oglądać świat czeskiego artysty Aleša Rezlera
W Galerii EL można oglądać świat czeskiego artysty Aleša Rezlera (fot. WS)

Galeria El, to o tej porze roku, jedno z najprzyjemniejszych miejsc w Elblągu. Gdy na dworze żar leje się z nieba, warto zajrzeć do starej elbląskiej galerii. Dziś (8 sierpnia) odbył się w niej wernisaż prac czeskiego artysty Aleša Rezlera pt. „Osobní magie / Osobista magia”. Zobacz fotoreportaż.

Tą osobistą magią jest dla artysty świat techniki, którego - jak sam mówi - do końca nie rozumie. Ten niezrozumiany przez niego, obcy świat wszelakich urządzeń artysta utrwala więc w swoich pracach, by trochę bardziej do niego dotrzeć i oswoić się z nim. Aleš Rezler już od najmłodszych lat miał do czynienia ze sztuką. Jego ojciec do dziś jest kowalem artystycznym. Artysta przebywając od lat w warsztacie ojca chłonął sztukę na tyle, że przerodziła się ona w pasję. W Galerii El jest po raz pierwszy, i jak sam mówi, bardzo mu się ona podoba. Rezler oprócz tego, że jest wspaniałym grafikiem, ma jeszcze inne artystyczne zdolności: od kilku lat gra bowiem na harmonijce. Przywiózł nawet ze sobą do Elbląga zespół, z którym od jakiegoś czasu koncertuje. Podczas dzisiejszej (8 sierpnia) wystawy artysta prezentuje cykl prac będących odwzorowaniem znalezionych metalowych przedmiotów, którym przywrócił życie w grafice: - Prace zostały wykonane w latach 1989-1995 – mówi Aleš Rezler. - Są to moje początki pracy tą techniką. Świat urządzeń technicznych, który prezentuję w moich pracach, jest nie tyle dla mnie nieprzyjemny, ile go nie rozumiem, np. Internet to dla mnie magia. Jestem tylko jego użytkownikiem, niczym więcej – dodaje.
       Artysta znajdując stary metalowy przedmiot, starał się go ożywić i stworzyć z niego coś zupełnie innego. Jego sztuka to z jednej strony respekt przed techniką, z drugiej ogromna nią fascynacja.
       Aleš Rezler oprócz grafiki zajmuje się także architekturą i rzeźbą. Mieszka i pracuje w Kutnej Horze, gdzie od 1995 roku kieruje Galerią im. Felixa Jeneweina. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
       Wystawę będzie można oglądać na pierwszym piętrze empory do 6 września.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama