UWAGA!

Świąteczny poradnik z pomysłami elblążan

 
Świąteczny poradnik z pomysłami elblążan
fot. nadesłana

- Trwają przygotowania bożonarodzeniowego poradnika. Chętni, którzy chcą jeszcze przesłać do nas swoje propozycje mają czas do 10 listopada – mówi Sylwia Warzechowska, redaktor portalu społecznościowego eKulturalni.pl.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i eKulturalni przygotują świąteczny poradnik, w którym już wiemy, że znają się m.in.: historia bożonarodzeniowej szopki, przepisy na żuławskie potrawy i pomysły na własnoręczne wykonanie świątecznych upominków. Jeżeli masz inny, ciekawy pomysł na to, by nadchodzące święta były wyjątkowe (np. sposoby dekoracji domu lub babcine przepisy, bez których nie wyobrażasz sobie świąt) – napisz.
       Tych, którzy chcą podzielić się pomysłami zachęcamy do zamieszczania wpisów na portalu, koniecznie ze zdjęciami!
       Prosimy także o wysłanie maila na adres: redakcja@ekulturalni.pl z dopiskiem: „Oświadczam, że zamieszczony utwór/wiersz/fotografia* jest wyłącznie mojego autorstwa oraz zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie go w publikacji CSE „Światowid” do celów niekomercyjnych. W razie naruszenia autorskich praw majątkowych i osobistych do cudzego utworu/wiersza/fotografii* zobowiązuję się w całości pokryć wszelkie ewentualne roszczenia skierowane w stosunku do wydawcy publikacji”.
       *wpisz możliwe utwory
      

       Autorów tekstów, które zostaną wykorzystamy w poradniku nagrodzimy upominkami. Oczywiście każdy z autorów otrzyma również świąteczny poradnik. Piszcie!
      
eKulturalni.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)