UWAGA!

Światowe produkcje filmowe w Polsce?

Światowe produkcje filmowe w Polsce?

We wtorek, 18 czerwca, przedstawiciele Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” z ramienia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie uczestniczyli w prezentacji koncepcji Polskiej Komisji Filmowej, która odbywała się w Kinie Kultura w Warszawie.

Polska Komisja Filmowa (Film Commission Poland) utworzona została przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jej głównym zadaniem jest promowanie Polski na arenie międzynarodowej jako znakomitego miejsca do realizacji światowych produkcji filmowych.
       Na konferencję, prezentującą przyszłe funkcjonowanie Komisji, zaproszeni zostali przedstawiciele Marszałków Województw – z województwa warmińsko-mazurskiego na konferencję pojechali: Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid” oraz Antoni Czyżyk dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” – Prezydentów Miast, Członkowie Zarządów Województw, reprezentanci Sejmików Samorządowych, przedstawiciele Regionalnych Funduszy Filmowych i Regionalnych Komisji Filmowych oraz producenci filmowi. Na spotkaniu tym próbowano wypracować najlepsze sposoby oferowania zagranicznym producentom ogromnego potencjału, jaki znajduje się w naszym kraju poprzez rozszerzenie działalności PKF i współpracę z wszystkimi regionami w Polsce.
       - Nasz region jest postrzegany jako atrakcyjny dla lokowania w nim produkcji filmowych ze względu na różnorodność architektoniczną i krajobrazową – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, uczestnik konferencji. – My zaś, dzięki produkcjom filmowym, zyskalibyśmy i ekonomicznie, i na promocji regionu. Od ponad dwóch lat przygotowujemy się do tego, aby Regionalny Fundusz Filmowy ruszył w naszym województwie – korzyści znamy, ale wciąż jeszcze szukamy środków finansowych.
       Polska Komisja Filmowa będzie zajmowała się przede wszystkim promocją kraju jako lokacją filmową i promocją polskiego sektora audiowizualnego na wydarzeniach branżowych, koordynacją zagranicznych produkcji filmowych realizowanych w Polsce, koordynacją i standaryzacją działań promocyjnych regionalnych funduszy filmowych, tworzeniem i aktualizacją bazy danych lokacji oraz firm branży filmowej w Polsce, promocją inwestycji związanych z rynkiem audiowizualnym, wsparciem administracyjnym i pomocą producencką.
       Komisja ma funkcjonować dzięki wspólnym działaniom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (jako główny wspierający), Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Fundacji Polskie Centrum Audiowizualne, urzędom marszałkowskim i miejskim, regionalnym komisjom i funduszom filmowym, Ministerstwu Spraw Zagranicznych (instytuty polskie), Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Organizacji Turystycznej.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)