UWAGA!

Swoim śpiewem wbijali w fotele

 Elbląg, Najlepsi uczestnicy festiwalu wystapią w niedzielnym koncercie galowym
Najlepsi uczestnicy festiwalu wystapią w niedzielnym koncercie galowym (fot. Michał Skroboszewski)

Przyjechali z całej Polski, by Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaśpiewać swoje interpretacje piosenki poetyckiej. Repertuar rozmaity: od Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poprzez Anawę do Stanisława Staszewskiego. Najlepsi zaśpiewają na niedzielnym koncercie galowym. Zobacz zdjęcia.

Uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa „Czy to jest kochanie...” dzieli wszystko: wiek, wykształcenie, stan cywilny, doświadczenie sceniczne. Łączy jedno – wielka miłość do muzyki. Zaprezentowali rozmaity repertuar, także ten - wydawałoby się - nie do zaśpiewania. - Zdecydowałam się na udział w festiwalu, bo myślę, że to mi otworzy drogę do kariery artystycznej – powiedziała nam Rozalia Grabowska, jedna z uczestniczek konkursowych przesłuchań.
       Artyści zaprezentowali dość zróżnicowany repertuar. Były „Promienie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Ważne są tylko te dni...” Marka Grechuty. Część uczestników już z samego wejścia na scenę zrobiła sztukę. Poziom konkursu był dość zróżnicowany. Niektórzy zapominali, po co na scenie jest mikrofon, były interpretacje a'la piosenka aktorska. Nieliczna publiczność miała okazję wysłuchać nawet „Baranka”, zaśpiewanego w konwencji wymyślonej przez Kazika Staszewskiego.
       Na szczęście była ona. 13 lat. Z Ornety. Zaśpiewała „Furały jaskółki”. Wiedziała, co chce zaśpiewać, jak chce zaśpiewać i co słuchacze mają po tej piosence czuć. Za następne 13 jej płyty będą podwójną platyną. Panie i panowie: Oktawia Bernaś. Warto zapamiętać to nazwisko.
       - Ta piosenka pasuje zarówno do mnie, jak i do tego festiwalu – Oktawia zdradziła, dlaczego zaśpiewała akurat tak wzruszający utwór.
       Drugim utworem „Jednego serca” Adama Asnyka Oktawia tylko potwierdziła swój niesamowity talent. I bardziej wbiła słuchających w fotele. - Myślę, że dużą rolę przy ocenie jury będzie pełnić interpretacja piosenki – dodała.
       Nie można też nie wspomnieć o występie Rozalii Grabowskiej z Elbląga. Brawurowe wykonanie „Ja się boję sama spać” wprawiło w publiczność w dobry nastrój. A drugi utwór „Szeptem do mnie mów” ujawnił skalę umiejętności młodej artystki. Warto wspomnieć, że Rozalia Grabowska śpiewa w zespołach Młodzieżowego Domu Kultury.
       Przed południem wystartowały też przesłuchania konkursowe w kategorii recytacja. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń zostały rozłożone na dwa dni. W niedzielne przedpołudnie jury wysłucha ostatnich recytatorów i zdecyduje, kto wystąpi na koncercie finałowym. Recytatorzy przygotowali bardzo ambitne i nietypowe utwory. Obok utworów Elfriedy Jelinek można było usłyszeć... fragmenty Biblii.
       Kto recytuje i śpiewa najlepiej, dowiemy się w niedzielę o godz. 18 podczas koncertu galowego, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. Bo warto.
      

       Patronem medialnym festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama