UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Sybiracy" w Spatium Novum

Elbląg, "Sybiracy" w Spatium Novum
(fot. nadesłane)

W dniach od 4 do 29 października w Galerii Spatium Novum obejrzeć można wystawę "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)". Wystawa przedstawia sowiecki aparat represji, służący polityce wyniszczenia społeczeństwa polskiego po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

Wystawa to historia deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego w głąb ZSRR, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu. Kolejne części wystawy poświęcone są czterem deportacjom i ich charakterystyce. Następnie przedstawione zostały losy represjonowanych, w tym szczególnie losy dzieci polskich i żołnierzy Armii Polskiej, utworzonej na mocy porozumienia Sikorski-Majski. Kolejna część wystawy dotyczy repatriacji ludności polskiej z ZSRR.
       Na wystawie przedstawiono kopie dokumentów, map, fotografii, listów, przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki przywiezione z Syberii i Kazachstanu, wykonane przez zesłańców. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Białymstoku. Wystawie IPN towarzyszyć będzie wystawa książek i dokumentów „Golgota Wschodu” ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej i zbioru prywatnego. Archiwalia pochodzą ze zbiorów Okręgowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów i Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN Białystok, Ośrodka KARTA, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i osób prywatnych.
       Grupy zorganizowane, po uprzednim zgłoszeniu się będą mogły obejrzeć film dokumentalny IPN „Deportacje obywateli polskich do ZSRR” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej
      
       Informacje i zgłoszenia grup zorganizowanych: Dział Literatury dla Dorosłych, ul. Zamkowa , tel. 55 611 31 86, e-mail: h.samson@bibliotekaelblaska.pl.
      
Beata Branicka, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama