UWAGA!

Szklanka z emblematem (Historia jednego przedmiotu cz. 135)

 Elbląg, Szklanka z emblematem  (Historia jednego przedmiotu cz. 135)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o wyjątkowej szklance.

Spośród tysięcy naczyń szklanych i ich fragmentów zwracają uwagę naczynia z epoki klasycyzmu zdobione za pomocą technik szlifierskich i grawerskich. Rozwój tego nowego sposobu dekorowania nastąpił już w 2. połowie XVII wieku i zdecydował o obliczu artystycznym szkieł całego kolejnego stulecia. W XVIII wieku, w związku z generalnymi przemianami społeczno-demograficznymi, huty szkła były zmuszone obniżyć koszty produkcji zaspokajającej potrzeby masowego odbiorcy. Wiązało się to z obniżeniem poziomu wykonania i jednoczesnym uproszczeniem zdobienia. W związku z tym ornament osiemnastowieczny składał się z elementów klasycznych, abstrakcyjnych i naturalistycznych. Różnego rodzaju kieliszki, szklanki i pucharki o nieskomplikowanym kształcie zdobione były motywami geometrycznymi, roślinnymi, tarczami herbowymi, przedstawieniami figuralnymi i napisami.
       Jednym ze wspominanych naczyń jest niewysoka szklanka (ok. 10-12 cm) o lekko lejkowatym profilu, z płaskim, pogrubionym dnem, której centralną część zajmuje emblemat ze stylizowanymi literami FR zwieńczonymi koroną. Z emblematu odchodzą promieniście linie. Najprawdopodobniej, wygrawerowane litery oznaczają monogram króla Prus, Fryderyka II Wielkiego - Fryderyk Rex.
       Zwyczaj sygnowania wyrobów szklanych herbami i medalionami władców był bardzo popularny w epoce baroku. Podobne monogramy znane są z naczyń saksońskich i brandenburskich, ale również mogły być rytowane przez lokalne warsztaty podlegające pod konkretnego władcę.
       Naszą szklankę wykonano lub ozdobiono być może na zamówienie mieszczanina elbląskiego i najprawdopodobniej powstała ona w okresie panowania Fryderyka II, czyli w latach 1740-1786. W kalendarium elbląskim odnotowano wizytę Fryderyka Wielkiego 6-7 czerwca 1773 roku. Być może szklanka ta była jedną z pamiątek tego wydarzenia, a zobaczyć ją można na wystawie Elbląg Reconditus.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Joanna Fonferek, kustosz ds. ceramiki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama