UWAGA!

Szkło artystyczne na wystawie

 Elbląg, Szkło artystyczne na wystawie
(fot. AD)

Kolorowe i kruche, transparentne i odbijające promienie słońca, sprawiające wrażenie trójwymiarowych - od wczoraj (6 maja) w Galerii Bonitas Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oglądać można wystawę szkła artystycznego.

Autorkami szklanych prac są uczestniczki warsztatów odbywających się w pracowni witrażu i szkła artystycznego w CSE Światowid: Gabriela Bortnik, Teresa Chądzyńska, Sabina Gadzała, Monika Kaszubska-Grajkowska, Dorota Kłos, Alicja Kłosowska-Zalewska, Anna Komorowska, Grażyna Kopańska, Wanda Kucharczyk, Irena Michalska, Agnieszka Miernik, Ewa Miros, Anna Nowak, Zofia Pater, Ewa Sikora, Arletta Skowronek, Aurelia Stołowska, Maria Szczepańska, Danuta Świątek, Jolanta Urbańska, Joanna Wachowicz, Jolanta Wlazło, Elżbieta Zach.
       Wśród wielobarwnych eksponatów znaleźć można m.in. efektowne kwiaty wykonane techniką Tiffany’ego - jest to rodzaj witrażu, którego elementy spaja się taśmą miedzianą i lutuje cyną. Interesująco prezentują się również obrazy malowane na szkle. Witrochromia wydaje się dość skomplikowaną metodą, ponieważ obraz maluje się... od spodu.
       - Na odwrocie szyby rysujemy tuszem najpierw kontury i szczegóły, a następnie wypełniamy je farbami olejnymi. Żeby obraz był widoczny po drugiej stronie poszczególne warstwy nakłada się w odwrotnej kolejności, czyli najpierw maluje się to co ma być widoczne na wierzchu, następnie prześwit światła, a na końcu kryjące ciemne partie oraz tło – tłumaczy jedna z uczestniczek warsztatów.

 


       Na wystawie pojawiła się również wielobarwna mozaika. Jednak największą część ekspozycji stanowią prace wykonane metodą fusingu, nie bez powodu nazywaną artystycznym recyklingiem.
       - Do tworzenia fusingowych prac wykorzystujemy często niepotrzebne szyby, kolorowe szkła i butelki, nawet te potłuczone – wyjaśnia Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktorka plastyki w CSE Światowid. – Dowolnie uformowane elementy wypalane są w wysokiej temperaturze w specjalnym piecu elektrycznym.
       W ten sposób powstają oryginalne patery i talerze, duże i małe figurki, obrazki, lampiony itp.
       Kolorowe szkiełka i witraże można oglądać w Galerii Bonitas w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Lotniczej do 27 maja.
      
      

OK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pani Ewa Bednarska - Sielewicz to profesjonalny instruktor ! Polecam zajęcia na warsztatach artystycznych prowadzonych przez panią EWĘ ! - była uczestniczka
Reklama