
Kolorowe i kruche, transparentne i odbijające promienie słońca, sprawiające wrażenie trójwymiarowych - od wczoraj (6 maja) w Galerii Bonitas Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oglądać można wystawę szkła artystycznego.
Wśród wielobarwnych eksponatów znaleźć można m.in. efektowne kwiaty wykonane techniką Tiffany’ego - jest to rodzaj witrażu, którego elementy spaja się taśmą miedzianą i lutuje cyną. Interesująco prezentują się również obrazy malowane na szkle. Witrochromia wydaje się dość skomplikowaną metodą, ponieważ obraz maluje się... od spodu.
- Na odwrocie szyby rysujemy tuszem najpierw kontury i szczegóły, a następnie wypełniamy je farbami olejnymi. Żeby obraz był widoczny po drugiej stronie poszczególne warstwy nakłada się w odwrotnej kolejności, czyli najpierw maluje się to co ma być widoczne na wierzchu, następnie prześwit światła, a na końcu kryjące ciemne partie oraz tło – tłumaczy jedna z uczestniczek warsztatów.

Na wystawie pojawiła się również wielobarwna mozaika. Jednak największą część ekspozycji stanowią prace wykonane metodą fusingu, nie bez powodu nazywaną artystycznym recyklingiem.
- Do tworzenia fusingowych prac wykorzystujemy często niepotrzebne szyby, kolorowe szkła i butelki, nawet te potłuczone – wyjaśnia Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktorka plastyki w CSE Światowid. – Dowolnie uformowane elementy wypalane są w wysokiej temperaturze w specjalnym piecu elektrycznym.
W ten sposób powstają oryginalne patery i talerze, duże i małe figurki, obrazki, lampiony itp.
Kolorowe szkiełka i witraże można oglądać w Galerii Bonitas w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Lotniczej do 27 maja.