UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szlachetny humor, gwiazdorska obsada

Elbląg, Plakat Elbląskiej Wiosny autorstwa Leszka Żebrowskiego
Plakat Elbląskiej Wiosny autorstwa Leszka Żebrowskiego

Znani i lubiani aktorzy w spektaklach lekkich, łatwych, przyjemnych, ale zabarwionych szlachetnym humorem to wzór na 9. Elbląską Wiosnę Teatralną (10-29 kwietnia). – To powrót do źródeł – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A. Sewruka. – Tak właśnie budowano repertuary pierwszych Wiosen za czasów dyrektury Stanisława Tyma.

Pomysł na Elbląską Wiosnę Teatralną narodził się w latach 80-tych XX wieku. Było to wielkie wydarzenie kulturalne, które przyciągało tłumy widzów. Na scenie gościli bowiem znani i lubiani aktorzy najlepszych polskich teatrów, twarze znane z filmów. Po sukcesach, Wiosna została „zawieszona” na kilkanaście lat. W 2008 roku elbląski teatr powrócił do tej znakomitej, wysmakowanej tradycji.
       Zachowując ciągłość numeracji tegoroczna Wiosna jest dziewiątą w historii.
       Jak zapowiada Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka, czas na powrót do źródeł.
       - Repertuar tegorocznej Wiosny Teatralnej został dobrany tak, jak przed laty, czyli postawiliśmy na znanych i lubianych aktorów w spektaklach lekkich, łatwych, przyjemnych, ale zabarwionych szlachetnym humorem – mówi dyrektor Siedler. – Teatr jest dla widza więc nasz widz będzie miał możliwość obejrzenia różnorodnych form na wysokim poziomie artystycznym. Będzie więc komedia „Zamknij oczy i myśl o Anglii” w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Bajka. Na scenie zobaczymy m.in. Stefana Friedmanna, Małgorzatę Pieczyńską, Włodzimierza Pressa, Karola Strasburgera. (13 kwietnia)
       - Pomyśleliśmy także o widzach zainteresowanych operetką – kontynuuje dyrektor elbląskiej sceny. – Sprowadzamy więc Teatr Muzyczny z Łodzi z widowiskiem „Kraina uśmiechu” (14 kwietnia). To gigantyczna realizacja. Na scenie jest ponad 100 osób – aktorzy, balet, orkiestra. W Elblągu nie mamy teatru muzycznego, a zapotrzebowanie jest więc to nasza odpowiedź na nie.
       Podczas Wiosny Teatralnej będzie też czas na kabaret, ale wyjątkowy, zbliżony do formy teatralnej. Grupa Rafała Kmity zaprezentuje się w programie „Dość!...dobry wyrób kabaretopodobny” (16 kwietnia).
       - Obecnie kabaretów w Polsce jest bardzo dużo, ale nie wszystkie są zabawne i nie wszystkie najwyższej jakości – twierdzi Mirosław Siedler. – Grupa Rafała Kmity to alternatywa. Naszym zdaniem to kabaret szlachetny, teatropodobny.
       Na Elbląskiej Wiośnie Teatralnej zagości również „Bóg” z Teatru Polonia w Warszawie (22 kwietnia). Autorem sztuki jest Woody Allen, zaś reżyserką spektaklu Krystyna Janda. Na scenie plejada znakomitych aktorów, m.in. Elżbieta Czerwińska, Maria Seweryn, Piotr Machalica, Cezary Żak, artyści Teatru Montownia.
       - To dobra komedia ze szlachetnym humorem w znakomitej obsadzie – zachwala Mirosław Siedler.
       Będzie też coś dla miłośników jazzu. Fundacja Artystyczna im. Kaliny Jędrusik przygotowała spektakl „Śpiewając jazz” (24 kwietnia). I tu coś, co zainteresuje szczególnie młodą widownię, a bardziej jej część żeńską. Na scenie będzie można zobaczyć Macieja Zakościelnego (m.in. "Kryminalni" i "Czas honoru").
       W repertuarze Wiosny pojawi się również znakomity monodram Bronisława Wrocławskiego „Sex, prochy i rock and roll” (25 kwietnia). Aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (także dziekan Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT), gra go z niesłabnącym sukcesem od kilkunastu lat. To trzeba zobaczyć i już zarezerwować bilet, bo spektakl zostanie co prawda zaprezentowany na dużej scenie, ale na tejże scenie będzie również widownia, która pomieści maks. 150 osób.
       „Stacyjka Zdrój” (27 kwietnia) to kolejna propozycja Elbląskiej Wiosny. Artyści Teatru Ateneum w Warszawie pod okiem Adama Opatowicza i Andrzeja Poniedzielskiego zmierzyli się z twórczością Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Na scenie również plejada gwiazd – m.in. Piotr Fronczewski, Jerzy Kamas, Krzysztof Tyniec, Artur Barciś, Magdalena Zawadzka, Krystyna Tkacz.
      
       Ostatnie „Tango” w Elblągu
       Elbląska Wiosna Teatralna to również propozycje naszego teatru. Widzowie będą mogli zobaczyć: „”Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji”, „A-Na-Wa-s spłyną obłoki” oraz „szalone nożyczki”. Wiosnę zainauguruje zaś „Tango” Sławomira Mrożka w obsadzie polsko-ukraińskiej.
       - To karkołomny popis gry aktorskiej – mówi Mirosław Siedler. – Aktorzy wypowiadają swoje kwestie w ojczystych językach – czasami równocześnie, czasami wymiennie. Takie „Tango” prezentowaliśmy już elbląskim widzom, jednak to kwietniowe będzie ostatnim. Będzie to bowiem pożegnanie z tytułem.
       Wiosna Teatralna już cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Jak poinformował dyrektor Mirosław Siedler, w kasie zostało już tylko 30 procent biletów na to wydarzenie. Warto więc pospieszyć się z rezerwacją miejsc.
       Ceny mogą wydawać się wysokie (na spektakle warszawskie to wydatek rzędu 50, 95 czy 100 złotych). Jednak jak wskazuje dyrektor Siedler, nie są wygórowane.
       - Takich wydarzeń w Elblągu często nie oglądamy, a wybierając się na spektakl np. do Warszawy trzeba by doliczyć jeszcze koszt przejazdu, noclegu - wylicza. - Wiosna Teatralna nie jest tanią imprezą. Jej organizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego sponsorów, a także Urzędów Marszałkowskiego i Miejskiego.
       Szczegóły, m.in. opisy spektakli i ceny biletów można znaleźć tu.
      
       Repertuar 9. Elbląskiej Wiosny Teatralnej
      
       10 kwietnia (sobota) godz. 19 (Duża Scena)
       „Tango" (wersja polsko-ukraińska) - inauguracja Elbląskiej Wiosny Teatralnej
      
       11 kwietnia (niedziela) godz. 19 (Mała Scena)

       „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” - Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
      
       13 kwietnia (wtorek) godz. 19 (DS)
       „Zamknij oczy i myśl o Anglii” - Teatr Bajka, Warszawa
      
       14 kwietnia (środa) godz. 19 (DS)
       „Kraina Uśmiechu” - Teatr Muzyczny, Łódź
      
       16 kwietnia (piątek) godz. 19 (DS)
       „Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny” - Grupa Rafała Kmity, Kraków
      
       22 kwietnia (czwartek) godz. 19 (DS)
       „Bóg” - Teatr Polonia, Warszawa
      
       23 kwietnia (piątek) godz. 19 (MS)
       „A-NA–WA-s spłyną obłoki” - Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
      
       24 kwietnia (sobota) godz. 19 (DS)
       „Śpiewając jazz” - Fundacja Artystyczna im. Kaliny Jędrusik „Kalinowe Serce”, Warszawa
      
       25 kwietnia (niedziela) godz. 19 (DS)
       „Sex, prochy i rock and roll” - Teatr im. S. Jaracza, Łódź
      
       25 kwietnia (niedziela) godz. 17 (MS)
       „A-NA–WA-s spłyną obłoki” - Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
      
       27 kwietnia (wtorek) godz. 19 (DS)
       „Stacyjka Zdrój” - Teatr Ateneum im. S. Jaracza, Warszawa
      
       29 kwietnia (czwartek) godz. 19 (DS)
       „Szalone Nożyczki” - Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama