UWAGA!

Sztuka bez barier

 Spowiedź w drewnie,
Spowiedź w drewnie, fot. Fundacja Teatroterapia Lubelska

Bez barier, bez ograniczeń, bez podziałów na pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Już za niecały miesiąc w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to impreza integracyjna, w której, co roku, biorą udział osoby z Polski i zagranicy. Program MSA jest brzegi wypełniony różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi.
       - Czas na zgłoszenia jeszcze nie minął, ale już wiem, że wystąpią u nas grupy między innymi ze Szwecji, Rosji i Litwy, a spektakl „Spowiedź w drewnie” pokaże zespół Teatroterapii z Lublina - mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.
       MSA zainauguruje koncert grupy November Project. To grupa młodych ludzi tworzących zespół integracyjny. W jego skład wchodzi dwunastu muzyków, dla których nie ma granic. Mottem zespołu jest hasło: „Wszyscy jesteśmy specjalnej troski”. Członkowie zespołu tworzą i grają muzykę, określaną przez nich samych mianem „dziarskiego reggae”. Autorem większości tekstów jest charyzmatyczny wokalista grupy „Paprodziad” (który jest też członkiem zespołu Łąki Łan) – człowiek o niespożytej aktywności oraz magnetycznym głosie. Pozytywna energia przekazywana przez grupę podczas koncertów swoim oddziaływaniem obejmuje nie tylko fanów reggae.
       Kolejny zespół, który wystąpi podczas MSA to Vołosi. Objawienie sceny world music ostatnich dwóch lat, po raz pierwszy pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów. W końcu jako dźwiękową zabawę – improwizację na pograniczu muzycznych światów.
       Podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych nie zabraknie warsztatów, prowadzonych przez instruktorów z Polski i z zagranicy. Ci, którzy lubą sztuki wizualne będą mieli okazję wziąć udział w dwóch wernisażach – poplenerowej wystawy Impresje oraz pokonkursowej wystawy zdjęć Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych. A to jeszcze nie koniec zapowiadanych przez organizatorów atrakcji.
      
       Międzynarodowe Spotkania Artystyczne odbędą się w dniach 20 – 23 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. To już 7. edycja imprezy, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród uczestników.
      
       Patronat Honorowy nad 7. Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi objął Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Edukacja - priorytet Edukacja kulturalna, środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miejskiego oraz własnych.
       Głównym Partnerem imprezy jest Grupa Lotos S.A. Sponsorem – FLSmidth MAAG Gear.
      
Patroni medialni: Magazyn Integracja, Portal dla osób z niepełnosprawnością www.niepelnosprawni.pl, Razem z Tobą, Platforma Kultury, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Portal Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)