UWAGA!

Sztuka wiary – posłuchaj!

 Elbląg, Sztuka wiary – posłuchaj!

Do 10 października we Fromborku można oglądać wystawę dzieł sztuki sakralnej, która przypomina o fundacjach kanoników warmińskich na przestrzeni wieków. Ekspozycja to pierwszy efekt współpracy nowego Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i Muzeum Mikołaja Kopernika.

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej zostało powołane w październiku 2009 roku. Ma swoją siedzibę w Olsztynie, a we Fromborku – salę wystawową w dawnym pałacu biskupim. Wystawa „Patrimonium Warmiae Historicum et Artisticum” została zorganizowana z okazji 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Jedną z ciekawostek są na niej testamenty kanoników.
       „Kanonicy budowali, remontowali i wyposażali kościoły. Dbali o zbiory kapitulnej biblioteki. Troszczyli się o poziom nauki, tworząc fundusze stypendialne. Wspomagali ubogich i chorych, budowali szpitale. Zachowała się jedynie nieliczna część fundacji, ocalonych przed zagrabieniem i zniszczeniem” – piszą autorzy ekspozycji.
       Mówi ks. dr Jacek Wojtkowski, archidiecezjalny konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie i wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama