UWAGA!

Szydełko lub igła na warsztatach

2013-08-20
Aktualizowany 2013-09-02 14:53
 
Elbląg, Szydełko lub igła na warsztatach
fot. nadesłana

Pozostały ostatnie wolne miejsca na bezpłatne warsztaty tworzenia koronek i haftowania w ramach projektu „Ślady kultury”, które odbędą się w Aniołowie 11 i 12 września.

Na samym początku potrzebne jest grube szydełko i kłębek grubej, starej wełny – to dla tych, którzy jeszcze nie szydełkowali. Ci, którzy pierwsze serwetki i obrusy mają już za sobą wiedzą doskonale, jak dobrać narzędzia do celu, który chcą osiągnąć. Dla tych, którzy od szydełka wolą igłę z nitką przygotowane są zajęcia z wyszywania przysłów.
       Warsztaty poprowadzi Teresa Gębczyk, która jest jednym z najaktywniejszych mieszkańców Aniołowa. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, a dzięki jej zaangażowaniu powstały miejsca spotkań plenerowych, place zabaw dla dzieci, wyremontowano i doposażono świetlicę wiejską, zagospodarowano centrum wsi z „anielskim zakątkiem”. Pani Teresa jest także rozpoznawalnym twórcą ludowym, zajmuje się wykonywaniem szydełkowych obrusów, serwet i aniołów.
       Tradycja robót szydełkowych zrodziła się w Niemczech w XVII wieku i stamtąd rozprzestrzeniła się na Europę.
       - Szydełkowanie jest techniką, którą można wykonywać od zdobienia bielizny po wykonanie większych prac jak sukienki, obrusy, firany, dla mnie osobiście jest to odpoczynek, a zarazem satysfakcja z tego, co można zrobić z nici czy wełny - tak o swojej pasji opowiada Pani Teresa. - Wykonane własnoręcznie swetry, firany cieszą oko i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę w mieszkaniu. Szydełkowe anioły, ozdoby świąteczne lub biżuteria mogą być doskonałym i niebanalnym upominkiem dla najbliższych. A wszystko zaczyna się od zrobienia pierwszego oczka, a potem następnego i następnego.
       W dniach 11 i 12 września w godz. 11-15 w Świetlicy w Aniołowie będzie można wziąć dział w warsztatach tworzenia koronek i haftowania. Ideą warsztatów jest nadanie nowego oblicza tradycyjnej koronce, a uczestnicy warsztatów będą tworzyć firany, zasłony, narzuty, zawieszki, biżuterię.
       Na warsztaty można zapisywać się pod nr tel. 55 611 20 64; lub mailowo pod adresem: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl
      
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama