UWAGA!

Teatr Węgajty w katedrze

Elbląg, Teatr Węgajty w katedrze

W ramach cyklu Paschalia Elbingensia - Elbląska Wielkanoc dziś (30 marca) o godz. 19.30 w katedrze św. Mikołaja wystąpi Schola Teatru Węgajty w spektaklu „Ludus Paschalis”. Przedstawienie opowiada o męczeńskiej śmierci Jezusa i cudzie zmartwychwstania.

Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 r. w ramach Stowarzyszenia Teatr Wielki „Węgajty” i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z sześciu krajów europejskich. Od 1996 r. Schola realizuje projekt „Międzynarodowe Spotkania Dramat i Liturgia”, którego założeniem jest m.in. opracowywanie i wystawianie średniowiecznych dramatów liturgicznych. Oprócz dramatu „Ludus Paschalis” teatr ma w dorobku również inne dramaty nawiązujące do pozostałych wydarzeń religijnych, takich jak „Ordo stallae” - Boże Narodzenie, „Planctus Mariae” i „Ludus Passionis - Wielki Post, „Ludus Danielis” - stary testament.
     Przedstawienie Teatru Węgajty, które zobaczymy w Elblągu, jest dramatem opowiadającym o męczeńskiej śmierci Jezusa i cudzie zmartwychwstania. Widowisko składa się z trzech części. Część pierwsza to zbiór pieśni religijnych śpiewanych podczas procesji rezurekcyjnej. Widzowie mają okazję usłyszeć m.in. „Wesoły nam dzień dziś nastał”, „Chrystus zmartwychwstał”. Z treści utworów widzowie dowiadują się o wydarzeniach związanych z Wielką Nocą - zstąpienie do piekieł, odkrycie pustego grobu przez Marię, spotkanie z uczniami w Emaus. Ta część spektaklu zaczerpnięta została z rezurekcyjnego obrzędu wyniesienia krzyża, który przybrał dzisiejszą formę procesji rezurekcyjnej. W przeszłości Krzyż wydobywany był z Grobu, następnie okadzany niesiony był za ołtarz przy dźwiękach antyfony (werset zaczerpnięty z Psalmów lub innych ksiąg Pisma Świętego śpiewany przez chór) „Cum rex gloriae”. Kierunek procesji od Grobu do ołtarza nie jest przypadkowy, gdyż jest symbolem przejścia od śmierci do życia (zmartwychwstanie).
     Druga część spektaklu odsłania przed widzem tajemnicę zmartwychwstania. „Aniołowie” przekazują wieści o cudzie. Maria Magdalena rozpoznaje w napotkanym ogrodniku Jezusa. Ostatecznym dowodem na zmartwychwstanie Chrystusa są puste całuny wydobyte z grobu przez Jana i Piotra. W tę część dramatu wpleciono sekwencję wielkanocną „Victimae Paschali Laudes” (ofiarujmy chwałę w wierze), na koniec tego aktu śpiewana jest monumentalna pieśń „Surrexit Christus hodie”.
     W trzecim akcie dramatu widzowie mają okazję prześledzić ostatnie chwile pobytu Chrystusa na ziemi. Jezus ukazuje się Apostołom na drodze do Emaus i pozwala im się rozpoznać podczas wieczerzy. Ponadto Chrystus zaświadcza o realności cudu jedząc, pijąc i demonstrując rany, jednocześnie przekazując swym uczniom ostatnie przesłanie.
     
     Organizatorem festiwalu Paschalia Elbingensia - Elbląska Wielkanoc jest Prezydent Miasta Elbląga, współorganizatorem Diecezja Elbląska. Ostatnim wydarzeniem w ramach tego cyklu będzie koncert w katedrze św. Mikołaja „W hołdzie Janowi Pawłowi II” - z okazji trzeciej rocznicy śmierci Papieża. Odbędzie się on za tydzień, w niedzielę 6 kwietnia o godz. 19. Wystąpią: chór Redemptoris z parafii Matki Bożej Królowej Polski, Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego, muzycy Orkiestry Garnizonowej 16 PDZ, dyrygent Leszek Gosk oraz soliści: prof. Piotr Kusiewicz (tenor), Dorota Rosłaniec (sopran), Aleksandra Mutwicka (obój), Dominik Grędziński (klarnet), Alicja Sławińska (klarnet) i Marta Kołodziejska (skrzypce).
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama