UWAGA!

Tkaniny w Bibliotece

 Elbląg, Jedna z prac autorstwa Krystyny Gronowskiej-Wantuch
Jedna z prac autorstwa Krystyny Gronowskiej-Wantuch

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 6 lutego o godz. 17 do Galerii Spatium Novum (poddasze Biblioteki) na wernisaż wystawy tkaniny Krystyny Gronowskiej-Wantuch. Wstęp wolny.

Krystyna Gronowska-Wantuch uzyskała dyplom na wydziale malarstwa PWSSP w Gdańsku w 1977 r. - pracownia prof. M.Kasprowicza. Specjalizacja z tkaniny artystycznej - pracownia prof. J. Wnukowej. 1980 - stypendium tkackie w Bratysławie. 3 lata pracy w zakładach doświadczalnych przy PWSSP pod kierunkiem prof. J. Wnukowej - udział w pracach tkackich nad cyklem gobelinów "Muzyka Polska" dla Filharmonii Bydgoskiej (technika klasycznego gobelinu). Przynależność do grupy tkackiej „5+1". Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą.
     Ważniejsze wystawy: Biennale Sztuki Gdańskiej, Inspiracje - Gdynia, Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Tkanina Wybrzeża Gdańskiego w Łodzi, Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale miniatury tkackiej, Biennale Sztuki Sakralnej - Gorzów.
     

 


     Nagrody:
     1987 - Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Gdyni wystawa „Inspiracje"
     1989 - Pierwsza nagroda wystawa „Inspiracje 88"
     1990 - Nagroda w „Konkursie o Nagrodę Konika Morskiego" - Słupsk
     
     Artystka o sobie: Kontuzja nadgarstka zmusiła mnie do porzucenia tkactwa na rzecz aplikacji. Tematem moich prac są przeważnie abstrakcje organiczne. Często korzystam z formy Mandali. Jak u większości osób, które wyszły z pracowni prof. J. Wnukowej, moja twórczość ma silne korzenie w malarstwie. Jednak główną inspiracją są dla mnie witraże. Światło sprawia, że każdy kolor, pozostając w harmonii z innymi posiada jednocześnie jakby własną odrębną autonomię. Operując nasyconymi barwami, kontrastem i światłem, najpełniej udaje mi się oddać ważne dla mnie klimaty i nastroje – mój sposób widzenia świata jego witalność i radość. Sporadycznie zajmuję się też ubiorem unikatowym.

oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama