UWAGA!

To już jest koniec – podsumowanie projektu „Taniec bez granic”

 
Elbląg, To już jest koniec – podsumowanie projektu „Taniec bez granic”
fot. nadesłana

Ostatnie dni obozu realizowanego pod hasłem „Taniec bez granic” minęły bardzo intensywnie. Tancerze nie szczędzili sił i chęci, by wszystkie cele i założenia programowe zrealizować.

Projekt „Taniec bez granic”, sfinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej,realizowany był w Iławie w dniach 28.07-6.08.2019 w trakcie obozu skierowanego do tancerzy z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar” oraz ukraińskich tancerzy z Klubu Sportowego „Dynamo” ze Lwowa.
       Program projektu zakładał realizację bardzo szerokiego zakresu działań, między innymi warsztatów tanecznych, kulinarnych, filmowych, plastycznych czy spotkań integracyjnych. Część działań - takich jak organizacja gry miejskiej, wycieczek, wyjść na basen, nauki języka polskiego i ukraińskiego, przygotowanie wystawy zdjęć, dyskoteki - była przygotowywana przez samych uczestników. Wszystkie działania związane były ze wzajemnym poznawaniem obu kultur – ukraińskiej i polskiej, integracją dwóch narodów oraz zaszczepieniem otwartości i akceptacji na wielokulturowość. Były to również główne cele projektu.
       Cele projektu i założenia programowe młodzież bardzo chętnie realizowała. Uczestnicy szybko się zintegrowali i pomimo trudności językowych od razu nauczyli się wspólnie działać i bawić. Z entuzjazmem przygotowali piękne prace plastyczne, których tematem przewodnim były stroje taneczne inspirowane strojami ludowymi obu kultur, czy ugotowali dwudaniowy obiad złożony z barszczu ukraińskiego i polskich placków ziemniaczanych na warsztatach kulinarnych. Bardzo chętnie kręcili filmiki o dialogu międzykulturowym, pokazując, w jaki sposób taniec może wpływać na taki dialog. Stworzyli również galerię zdjęć „Sąsiedzi”, pokazując sobie nawzajem atrakcyjne miejsca w Polsce i Ukrainie.
       Najwięcej czasu spędzali jednak na salach treningowych, doskonaląc swoją pasję, jaką jest taniec towarzyski. Podczas zajęć znaleźli również czas, aby wspólnie nauczyć się kroków tańców narodowych i stworzyli krótką choreografię opartą na polonezie, krakowiaku, hopaku czy trepaku. Choreografię w formie flashmoba zaprezentowali mieszkańcom Iławy na placu przed Galerią Handlową Jeziorak, znajdującą się nad samym jeziorem.
       Tancerze doskonale bawili się na wspólnych wycieczkach pieszych i kajakowych, karaoke, meczach piłki nożnej, ping-ponga, koszykówki oraz wieczornych spotkaniach podsumowujących. Podczas tych spotkań szukali różnic i podobieństw między dwoma narodami i kulturami. Wszyscy uczestnicy doszli do tego samego wniosku, że zdecydowanie więcej ich łączy, niż dzieli. Bardzo trudno było im znaleźć między sobą różnice. – Różnice, jakie znaleźliśmy między sobą, dotyczyły rzeczy niezależnych od nas, takich jak język czy wygląd, natomiast to, czym się interesujemy, jakie mamy wartości, co jest dla nas ważne i jak trenujemy, jest bardzo podobne – mówi Veronika, jedna z uczestniczek. – Tym bardziej trudno nam się ze sobą teraz rozstać. Obóz okazał się jedną z najfajniejszych przygód w moim życiu.
       Obóz minął bardzo szybko i przyszedł czas na pożegnanie. Tancerze rozstawali się bardzo niechętnie, obiecując sobie wzajemnie dalszy kontakt i niejedno jeszcze wspólne działanie.
       Projekt „Taniec bez granic” sfinansowano z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Jego organizatorem było Stowarzyszenie „Jantar”, a partnerem Klub Sportowy „Dynamo” ze Lwowa.
      
Zyta Wrzos, CSE Światwid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama