UWAGA!

Tribute to Ornette Coleman

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na koncert jazzowy Jarosław Śmietana Trio zatytułowany „Tribute to Ornette Coleman”. Koncert odbędzie się w poniedziałek 7 kwietnia o godz. 19.

Zespół wystąpi w składzie: Jarosław Śmietana - gitara, Yaron Stavi - bass, Adam Czerwiński - drums. Zagra kompozycje przygotowywane na nową płytę, znajdą się tu głównie utwory wybitnego saksofonisty, legendy jazzu, Ornette Colemana.
     Bilety w cenie 15 zł.
     
     Jarosław Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą jazzowym i kompozytorem jazzowym znanym w całej Europie. Współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu - Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej, m.in. Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem, Wróblewskim. W 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy’ego, z którym współpracuje do dzisiaj.
     Wydał 31 płyt autorskich, w których występuje jako solista i leader. Nagrał też ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne („Jazz Forum”, „Gitara i Bass”) uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.
     Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach jazzu. Rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną a także na potrzeby baletu, teatru i filmu. Jego suita baletowa „Światy równoległe” została wystawiona na deskach Opery w Krakowie w październiku 2002 r. z wielkim aplauzem. Napisał specjalnie dla skrzypka Nigela Kennedy’ego „Suitę jesienną” na dwóch solistów, kwartet jazzowy i kwintet dęty (flet, obój, klarnet, fagot, waltornia). Kennedy wykonuje ten utwór na swoich trasach koncertowych na całym świecie.
     
     Adam Czerwiński - perkusista, kompozytor, aranżer, edukator. Ma na swoim koncie ponad 50 nagranych płyt jako sideman oraz trzy jako leader własnego zespołu. Współpracował i nagrywał z największymi gwiazdami: Artem Farmerem, Larry Goldingsem, Johnem Abercrombiem, Eddie Hendersonem, Nigelem Kennedym i wieloma innymi. Od czternastu lat uczestniczy we wspólnych projektach z Jarkiem Śmietaną.
     Adam Czerwiński jest również pomysłodawcą, dyrektorem artystycznym i organizatorem festwalu „Jazz w lesie”, który odbywa się od dwunastu lat w Sulęczynie.
     
     Yaron Stavi - basista, kontrabasista grający jazz, rock, klasykę oraz world music. Urodził się w Tel Avivie. Jako dziecko grał na skrzypcach, po kilku latach zmienił instrument i rozpoczął grę na gitarze klasycznej. Gitarę klasyczną zmienił na elektryczną, grając od rocka po jazz. W końcu zdecydował o grze na gitarze basowej i kontrabasie. W wieku 21 lat przeniósł się do Berlina, grał muzykę klasyczną w kilku orkiestrach i grupach kameralnych, również w różnych zespołach jazzowych. Grał pierwszy kontrabas w Młodzieżowej Orkiestrze Gustava Mahlera i w Jeunesses Musicales World Orchestra pod kierownictwem Seiji Ozawy, Pierre'a Bouleza, Marrisa Jansonsa, Ivana Fischera, Franza Welser- Mosta, Sir Nevilla Marinera i innych. W 2002 r. przeniósł się do Londynu, gdzie spotkał się ze swoim dawnym przyjacielem Giladem Atzmonem i przyłączył się do The Orient House Ensemble. W 2004 r. zespół był nominowany do nagrody BBC Jazz Awards na najlepszy zespół w 2004 r.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • pol roku temu byl tu z czerwinskim i karolakiem i gral 'polskie standarty popularne' koncert byl nudny, a panowie wielkiej formy nie zaprezentowali. m. in. totalnie skopali 'pod papugami' niemena. teraz sie mu wymyslil ornette. troche tu chaltura zalatuje. ciekawe jaki 'tribute to. .. ' wymysli smietana za pol roku, bo w koncu trzeba na czyms zarabiac. szkoda, ze niektorzy dobrzy i utalentowani polscy jazzmani(vide: smietana) na stare lata, zamiast wciaz poszukiwac wlasnej muzyki, ida na latwizne grajac standardy i cudzesy. na szczescie sa jescze tacy, jak stanko, mozdzer albo namyslowski, ktorzy wciaz ida wlasna droga i szukaja wlasnej muzyki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kleofas(2008-04-07)
Reklama