UWAGA!

Trzeci dzień Ogrodów

2009-06-06
Aktualizowany 2009-06-07 14:51
Elbląg, Na pierwszym zdjęciu zespół Motion Trio, a na drugim Mieczysław Prószyński
Na pierwszym zdjęciu zespół Motion Trio, a na drugim Mieczysław Prószyński (fot. nadesłane).

Wielkimi krokami zbliża się trzeci dzień Ogrodów „Polityki”. Już w piątek (12 czerwca) o godz. 18 rozpocznie się panel pod hasłem „Wolne słowo w wolnej Polsce” z udziałem Tadeusza Winkowskiego, Grzegorza Lindenberga i Mieczysława Prószyńskiego. Później o godz. 20.30 odbędzie się koncert zespołu Żywiołak i Motion Trio.

Tadeusz Winkowski – filozof, poligraf, przedsiębiorca. W latach 80. podziemny „Tygodnik Mazowsze” bez niego nie miałby szans się ukazywać. Winkowski był odpowiedzialny m.in. za druk, kolportaż i serwis maszyn drukarskich. W 1990 r. z dwoma wspólnikami założył wydawnictwo Prószyński i S-ka. Po kilku latach odszedł i stworzył własną firmę Winkowski, która powstała z połączenia Zakładów Graficznych w Pile i drukarni Superkolor w Warszawie. Dziś jest to największa drukarnia offsetowa w Polsce. Winkowski buduje obecnie Centrum Poligraficzno-Logistyczne w Wyszkowie. W 2010 r. ma w nim pracować 1,2 tys. osób. Firma drukuje najbardziej znane tytuły dla największych wydawnictw w Europie, m.in. „National Geographic”, „Le Figaro”. Grupa Winkowski zatrudnia ponad 1800 osób.

 


      
       Mieczysław Prószyński – wydawca, astrofizyk, taternik. Skończył wydział fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. XX wieku należał do grupy astrofizycznej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. W latach 80. związany z polską opozycją demokratyczną, współpracował z „Tygodnikiem Mazowsze”, zajmując się m.in. informatyzacją redakcji – dzięki niemu to podziemne wydawnictwo jako pierwsze w Polsce było składane przy pomocy programu komputerowego. W 1989 roku wraz z Grzegorzem Lindenbergiem i Tadeuszem Winkowskim założył firmę Kant, zajmującą się różnoraką działalnością, m.in. prowadzącą biuro maklerskie, ale i wydającą „Nową Fantastykę” oraz reprinty komiksów Tytus, Romek i A'Tomek. Kant w 1990 roku przekształcił się w wydawnictwo Prószyński i S-ka – wydawcę „Nowej Fantastyki”, „Poradnika Domowego”, „Wiedzy i Życia”, „Świata Nauki” i wielu innych czasopism. W roku 2002 większość tytułów prasowych została kupiona przez Agorę, a Prószyński skoncentrował się na wydawaniu książek i usługach internetowych.
      
       Grzegorz Lindenberg – dziennikarz i socjolog. Jest jednym ze współzałożycieli „Gazety Wyborczej” oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Super Expressu”. W 1979 roku zdobył dyplom z socjologii, w 1985 doktoryzował się w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1985-87 pracował w Russian Research Center na Uniwersytecie Harvarda w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej oraz wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. Od 1996 do 2004 r. członek zarządu Fundacji Stefana Batorego w Warszawie. Od 2001 roku jest niezależnym konsultantem.
      
       Żywiołak - zespół jest nieprzypadkowym dziełem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych definiowanych powszechnie jako heavy-folk, hard-folk czy folk-metal. Robert Jaworski – twórca turkowsko-łódzkiej formacji ich troLe – na swej muzycznej ścieżce spotyka pewnego dnia „materię pokrewną” w postaci: Roberta Wasilewskiego. Dwóch ludzi, o tym samym imieniu zakłada zespół, w muzyce którego motywem przewodnim ma się odtąd stać „demonologia ludowa”. Pojęcie dla współczesnego Polaka co najmniej abstrakcyjne i nieeksplorowane jeszcze jak dotąd – w sposób dosłowny, w żadnej innej polskiej formacji nurtu muzyki „folk”. To folklor właśnie stał się dla nich formą przetrwalnikową nawiązującą do dawnej przeszłości. A malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, niewitanie się przez próg, czy odpukiwanie przez niemalowane drewno to najlepsze przykłady na wiele pozostałości „pogańskich” zwyczajów w czasach dzisiejszych. Cała ta „ludowa otoczka” stała się głównym rdzeniem inspiracji dla Żywiołaka. Do wymieniającego się wciąż doświadczeniami duetu dołączyła wokalistka Izabela Byra (znana wcześniej chociażby z formacji Detonacja, oraz Anna Piotrowska (bardzo żywiołowa wokalistka Gości z Nizin).
      
       Motion Trio – trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Zespół gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium uważanych za najlepsze akordeony na świecie. W styczniu 2008 r. zadebiutowali w nowojorskiej Carnegie Hall. Motion Trio nagrało pięć płyt. Zespół został uhonorowany nagrodą Gus Viseur w kategorii Muzyczne Odkrycie Roku we Francji, koncertował w na sześciu kontynentach, w trzydziestu jeden krajach.
      
      
      

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A to teraz Trzeci dzień nie jest poprzedzony drugim i pierwszym?
 • .. .czyli w tym roku nikgt znany i popularny w Elblągu nie wystąpi. .. , szkoda, imprezy z jakimis sredniakami świadczą o tym mieście, Pęczak myśli chyba ze Elblągowi wystarczą imprezy typu wieś tańczy i śpiewa. Już lepiej BOYsów bylo zaprosić, przynajmniej byłby ktoś znany :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żywiołak(2009-06-08)
 • no tak, bo na elblążek BOYsi to w sam raz i będzie wieś tańczyć i śpiewać. a że na naszym zadu. piu nikt nigdy nie słyszał o Motion Trio czy Gabrieli Kulce to świadczy o tym że jednak powinna u nas Margaryna cyckami machać bo do czegokolwiek wyższego motłoch z miasta dresów nie dorósł. smutne ale prawdziwe.
Reklama