
Wielkimi krokami zbliża się trzeci dzień Ogrodów „Polityki”. Już w piątek (12 czerwca) o godz. 18 rozpocznie się panel pod hasłem „Wolne słowo w wolnej Polsce” z udziałem Tadeusza Winkowskiego, Grzegorza Lindenberga i Mieczysława Prószyńskiego. Później o godz. 20.30 odbędzie się koncert zespołu Żywiołak i Motion Trio.

Mieczysław Prószyński – wydawca, astrofizyk, taternik. Skończył wydział fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. XX wieku należał do grupy astrofizycznej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. W latach 80. związany z polską opozycją demokratyczną, współpracował z „Tygodnikiem Mazowsze”, zajmując się m.in. informatyzacją redakcji – dzięki niemu to podziemne wydawnictwo jako pierwsze w Polsce było składane przy pomocy programu komputerowego. W 1989 roku wraz z Grzegorzem Lindenbergiem i Tadeuszem Winkowskim założył firmę Kant, zajmującą się różnoraką działalnością, m.in. prowadzącą biuro maklerskie, ale i wydającą „Nową Fantastykę” oraz reprinty komiksów Tytus, Romek i A'Tomek. Kant w 1990 roku przekształcił się w wydawnictwo Prószyński i S-ka – wydawcę „Nowej Fantastyki”, „Poradnika Domowego”, „Wiedzy i Życia”, „Świata Nauki” i wielu innych czasopism. W roku 2002 większość tytułów prasowych została kupiona przez Agorę, a Prószyński skoncentrował się na wydawaniu książek i usługach internetowych.
Grzegorz Lindenberg – dziennikarz i socjolog. Jest jednym ze współzałożycieli „Gazety Wyborczej” oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Super Expressu”. W 1979 roku zdobył dyplom z socjologii, w 1985 doktoryzował się w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1985-87 pracował w Russian Research Center na Uniwersytecie Harvarda w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej oraz wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. Od 1996 do 2004 r. członek zarządu Fundacji Stefana Batorego w Warszawie. Od 2001 roku jest niezależnym konsultantem.
Żywiołak - zespół jest nieprzypadkowym dziełem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych definiowanych powszechnie jako heavy-folk, hard-folk czy folk-metal. Robert Jaworski – twórca turkowsko-łódzkiej formacji ich troLe – na swej muzycznej ścieżce spotyka pewnego dnia „materię pokrewną” w postaci: Roberta Wasilewskiego. Dwóch ludzi, o tym samym imieniu zakłada zespół, w muzyce którego motywem przewodnim ma się odtąd stać „demonologia ludowa”. Pojęcie dla współczesnego Polaka co najmniej abstrakcyjne i nieeksplorowane jeszcze jak dotąd – w sposób dosłowny, w żadnej innej polskiej formacji nurtu muzyki „folk”. To folklor właśnie stał się dla nich formą przetrwalnikową nawiązującą do dawnej przeszłości. A malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, niewitanie się przez próg, czy odpukiwanie przez niemalowane drewno to najlepsze przykłady na wiele pozostałości „pogańskich” zwyczajów w czasach dzisiejszych. Cała ta „ludowa otoczka” stała się głównym rdzeniem inspiracji dla Żywiołaka. Do wymieniającego się wciąż doświadczeniami duetu dołączyła wokalistka Izabela Byra (znana wcześniej chociażby z formacji Detonacja, oraz Anna Piotrowska (bardzo żywiołowa wokalistka Gości z Nizin).
Motion Trio – trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Zespół gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium uważanych za najlepsze akordeony na świecie. W styczniu 2008 r. zadebiutowali w nowojorskiej Carnegie Hall. Motion Trio nagrało pięć płyt. Zespół został uhonorowany nagrodą Gus Viseur w kategorii Muzyczne Odkrycie Roku we Francji, koncertował w na sześciu kontynentach, w trzydziestu jeden krajach.