UWAGA!

Trzy i pół tysiąca elblążan na Replikach

 
Elbląg, Trzy i pół tysiąca elblążan na Replikach
(fot. WŚ)

Elblążanie dostrzegają, że polskie kino ma się coraz lepiej i coraz liczniej na polskie filmy chodzą. W tegorocznych Replikach 38. Gdynia – Festiwal Filmowy wzięło udział ponad trzy i pół tysiąca elblążan: 725 dorosłych i 2795 dzieci.

– Nie ukrywam, że tegoroczna frekwencja nas zaskoczyła. Tak liczna obecność naszych widzów cieszy i motywuje do dalszej pracy – podsumowuje Natalia Piotrowska, kierownik kina „Światowid”.
       Miniony tydzień w kinie Światowid upłynął pod znakiem elbląskich Replik 38.Gdynia – Festiwal Filmowy. Repliki to przede wszystkim prezentacja wybranych filmów walczących o główną nagrodę festiwalu – Wielką Nagrodę 38. Gdynia – Festiwal Filmowy „Złote Lwy. Ale nie tylko.
       – Poziom prezentowanych filmów w tym roku był bardzo wyrównany. I o ile w ubiegłym roku nietrudno było przewidzieć, że główna nagroda trafi do Agnieszki Holland za film „W ciemności”, o tyle w tym roku było to zagadką – zauważa Natalia Piotrowska.
       Gościem specjalnym tegorocznych elbląskich Replik był Bartłomiej Topa (m.in. „Drogówka”), od lat współpracujący z Wojtkiem Smarzowskim – obecnie jednym z najlepszych polskich reżyserów. Aktor zdradził kilka tajemnic związanych z pracą przy „Drogówce”. Opowiedział też o filmie o Wołyniu, do którego przymierza się Wojtek Smarzowski i o festiwalu w Gdyni.
       Do tego prelekcje, konkursy i warsztaty dla najmłodszych. Elbląskie Repliki – jak co roku – obfitowały w filmowe atrakcje. Najmłodsi elblążanie uczestniczyli w programie Polskiego Kina Młodego Widza. Poznali polskie i zagraniczne animacje filmowe od Bolka i Lolka począwszy. Brali też udział w konkursach prowadzonych przez Irenę Adamiak z Teatru im. Aleksandra Sewruka. Codziennie przed południem odbywały się seanse dla najmłodszych. Gościem tej części Replik był Eugeniusz Gordziejuk, producent wielu filmów animowanych dla dzieci. Gordziejuk przeprowadził z najmłodszymi warsztaty, podczas których pokazał, jak kiedyś powstawały filmy animowane.
       Kino „Światowid” było obecne także na gdyńskim festiwalu. We wtorek 10 września podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz szósty Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Na galę zaproszeni zostali nominowani w kategorii Edukacja Młodego Widza przedstawiciele Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”: dyrektor Antoni Czyżyk i Natalia Piotrowska, kierownik kina „Światowid”. Z rąk Dyrektor PISF-u odebrali oni nominację – wyróżnienie tym większe, że laureatów nominacji było tylko trzech.
       Po sześciodniowej dawce dobrych filmów ogłoszono zwycięzców. Jury za najlepszy tegoroczny film uznało „Idę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Nagrodzony został również film „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, który od 20 września będzie można oglądać w kinie „Światowid”.
      
      
Karolina Śluz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama