UWAGA!

Turystycznie do Elbląga

 Elbląg, Turystycznie do Elbląga
Fot. Anna Dembińska

Sezon letni w Elblągu powoli się rozkręca, a pewnym zwiastunem tego zjawiska są turyści coraz liczniej odwiedzający miasto. Odwiedziliśmy punkty informacji turystycznej i popytaliśmy m. in. o to, co w mieście szczególnie interesuje przyjezdnych. Zobacz zdjęcia.

- Turyści najczęściej pytają o samo miasto: Co można zobaczyć na Starym Mieście i nie tylko – mówi Aleksandra Klann z Centrum Informacji Turystycznej w Ratuszu Staromiejskim. - Wiele pytań dotyczy także rejsów, po Kanale Elbląskim albo do Krynicy Morskiej z Tolkmicka. Ludzie są także zainteresowani szlakiem rowerowym Green Velo.

Aleksandra Klann zaznacza, że turyści, po zniesieniu części obostrzeń związanych z pandemią, wydają się być naprawdę spragnieni możliwości podróżowania i zadowoleni z pobytu w Elblągu.

- Polecamy im przede wszystkim zobaczenie elbląskich zabytków – podkreśla. - Katedrę i jej wieżę widokową, elbląskie muzeum z jego wystawami, Galerię EL i oczywiście Bramę Targową. Turyści pytają też często o Bażantarnię, do której odwiedzenia także zachęcamy. Mamy w Elblągu trzy nowe, miejskie szlaki: Starego Miasta, form przestrzennych, parków. Mamy dla nich dostępne przewodniki, jest też aplikacja mobilna, z czego turyści chętnie korzystają. Wspomniany szlak form przestrzennych cieszy się sporą popularnością, turyści o niego pytają, a ci, którzy o nim jeszcze nie słyszeli, chętnie decydują się na sprawdzenie go.

Aleksandra Klann dodaje, że od początku czerwca daje się dostrzec stopniowy wzrost ruchu turystycznego.

- Pojawiają się też pierwsze wycieczki, z dnia na dzień liczba turystów się zwiększa, a liczymy, że po zakończeniu roku szkolnego będą oni przybywać jeszcze liczniej. Obcokrajowców w tym roku było u nas do tej pory niewielu, przeważają turyści z całej Polski. Mieliśmy gości z Łodzi, Poznania, Warszawy... - wymienia. - Mamy dużo sygnałów od turystów, którzy do nas wracają, że Elbląg im się podoba, opinie są pozytywne. Ci, którzy kiedyś już odwiedzali miasto, przyznają, że na przestrzeni lat uległo wielu pozytywnym zmianom.

  Elbląg, Turystycznie do Elbląga
Fot. Anna Dembińska

- Widzimy większe zainteresowanie turystów Elblągiem, od czasu poprzedniego sezonu widać wielką poprawę – przyznaje Lidia Dąbrowska-Jberi z Punktu Informacji Turystycznej w Bramie Targowej. - Ludzie wypytują o naszą starówkę, chwalą to, w jaki sposób jest odbudowana. Turyści chętnie wchodzą na Bramę Targową, żeby popatrzeć na widoki. Byli mieszkańcy są ciekawi zmian, jakie dokonały się w mieście, a osoby, które po raz pierwszy odwiedzają Elbląg, są zainteresowane przede wszystkim starówką. Ludzie często przyjeżdżają tutaj dzięki temu, że inni turyści polecili im odwiedziny. Staramy się pokazywać im Elbląg w szerszym aspekcie, nie tylko jakimś okrojonym wycinku. Przyjeżdżają przede wszystkim Polacy, ale pomału pojawiają się też obcokrajowcy – zaznacza.

W punktach informacji turystycznej odwiedzający mogą zaopatrzyć się w mapy, przewodniki, pamiątki, gadżety związane z Elblągiem. Otrzymają też darmowe materiały pomocne w zwiedzaniu miasta. Punkty w Ratuszu Staromiejskim i w Bramie Targowej w sezonie są czynne przez cały tydzień od 8 do 18.

Wracając ze starówki, w jednej z uliczek przed południem spotkaliśmy grupę turystów.

- Starówka jest bardzo piękna – przyznają goście z Kędzierzyna-Koźla i Konina. - Obeszliśmy ją całą, byliśmy na wieży widokowej...

- Panorama Elbląga jest śliczna – dodaje jeden z nich.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Od najbliższej soboty każdy przyjezdny turysta bezpłatnie otrzyma ode mnie przy Piekarczyku biało-czerwony płaszcz przeciwdeszczowy oraz balon do samodzielnego nadmuchania, żeby społeczeństwo miało świadomość, że władze centralne dbają o swoich obywateli. Zwracam uwagę: dbają o swoich! Hashtagi: #ObywateluWydmuchajSieSam
 • Gdy wkrótce rząd Prawa i Sprawiedliwośći ukończy tak wyczekiwaną przez Elblążan budowę polskiego Kanału Sueskiego wtedy naprawdę rozpocznie się wielki bum turystyczny dla Elbląga i okolicznych miast nadzalewowych. Jako mieszkańcy na własnej skórze odczujemy dobrodziejstwo marzenia pokoleń mieszkańców Elbląga. Dziękujemy Panie premierze Jarosławie Kaczyński za to że nie zapomniałeś o nas i jesteś dla naszego miasta jak dobry ojciec.
 • @TeofilSkorupa. - Nie stać cię na własny podpis marny podszywaczu? Jesteś żałosny jak cała totalna opozycja.
 • Potencjał turystyczny Elbląga jest ogromny. To święta prawda. I co w związku z powyższym??? Wypożyczalnię na wodzie ogarnianą przez Grupę Wodną przyrównuje się do rangi lotu w kosmos. Zobaczcie jak wygląda zagospodarowanie wybrzeży w Olsztynie, Ostródzie Giżycku, Ełku, Olecku, czy maleńkim Piszu. Zobaczcie ile hausbootów, wypożyczalni i innych atrakcji tam działa. Jak można tolerować agonalny i komunistyczny stan knajpy funkcjonującej w miejscu po byłej żegludze. .. o boisku vel kuweta obok nie wspomnę. Co dalej z dziurawym mostem wysokim? Co z basenem odkrytym? Czy blamaż wynikający z koncepcją jego rewitalizacji spowodował odłożenie na półkę nie tylko tej beznadziejnej wizualizacji, ale również całego problemu. .. bo wstyd coś takiego publikować??? Logo z serduszkiem ma zamaskować zwijanie się miasta? Może minimaliści to łykną. Ludzie czujący turystykę i rekreację na pewno nie.
 • O Boski Jarosławie Zbaw nas od tej zarazy pisania komentarzy przez Towarzysza Teofila Skorupy. Ma już tak zdarty język od lizania że ten sam jeden tekst o kanale Sueskim typu jeden kajak w jedna strone pisze od miesiecy. .. To nie moze byc tak ze tylko lizusy i pijani od boskosci Obajtka jedzac Hot Dogi czy to z Lewicy czy Prawicy moga calować Twoje stopy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  Teofil Podskorupnik(2021-06-10)
 • Jeśli chodzi o rozwój turystyki moim zdaniem trzeba też stawiać też na takie miejsca jak Park Kajki, które mają potencjał przyciągnąć turystów. Warto zrobić w końcu remont budynku z bramą przy ul. Pionierskiej, bo tabliczka "uwaga spadający tynk"raczej nie zachęca turystów. W tym roku zgłosiłem do BO kilka pomysłów na rozkręcenie turystyki jak wykonanie rzeźby handlarki ryb czy kredowego muralu na murze przy ul. Żeromskiego z historią okolicznych zabytków. Potencjał jest - trzeba go tylko jak najlepiej wykorzystać.
 • Mam do czynienia z branżą turystyczną w Elblągu. Rzeczywiście odwiedzającym podoba się Elbląg ale większość z nich narzeka na ten hałas samolotowy w weekendy. Szczególnie Niemcy nie mogą tego zrozumieć. Już wiele razy się zdarzyło, że Ci weekendowi turyści nie wracają do Elbląga. Twierdzą, że ten warkot samolotu jest dla nich zbyt męczący.
 • A mnie boli, że najnowsza dostępna mapa Bażantarni ma 20 lat. Warto odświeżyć też oznakowanie szlaków tamtejszych. Hashtagi: #nietutejsza
 • @TeofilSkorupa. - Walnij się w łeb
 • @TeofilSkorupa - Żal ciebie
 • zlikwidować pomoc społeczna dla akloholików i niedołęgów zyciowych oraz pasożytów i kasa będzie. aha politycy niech opodatkują sie jak nalezy. europosłowie też niech płacą podatki tam jest dużo kasy.
 • Po co?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Hahahaha(2021-06-10)
Reklama