UWAGA!

Tysiąc franków Norwida

 Elbląg, Tysiąc franków Norwida
(fot. nadesłane)

Polska Scena Edukacji „Rode” i Biblioteka Elbląska zapraszają na spektakl teatralny "Tysiąc franków Norwida". To sztuka napisana przez Mariusza Marczyka, grana z powodzeniem na różnych scenach, pozostaje bezwzględną krytyką społeczeństwa polskiego widzianą przez pryzmat różnych wypowiedzi Norwida.

- Tytuł spektaklu wiąże się z bezskuteczną próbą zebrania przez poetę tysiąca franków, by wyjechać do Włoch dla ratowania swojego zdrowia. Kośćcem konstrukcyjnym przedstawienia jest związek Norwida z młodszą o kilkanaście lat Marią Sadowską, który przełamał pustkę i samotność poety, wyrwał z apatii, dysforii, na moment wzbudził aktywność duchową, nadzieję, która pozwoliła mu wyjść poza niepowodzenia artystyczne.
       Niełatwe układy emocjonalne, bo wykraczające poza boże przykazania, są jednak tylko pretekstem, by mówić o sprawach innej natury. Bogata epistolografia Norwida stała się dla Marczyka obfitym źródłem toczących się potoczystych dialogów na miarę sokratejskich dysput. Z nich wyłania się wizerunek poety, "męczennika prawdy", który nade wszystko pragnie budzić "ospałe sumienie narodu", chce wyrwać polskie społeczeństwo z romantycznej drzemki, z poniżającego poddaństwa i prowincjonalnego marazmu. - Tak o tym dramacie w III aktach, wypowiedziała się dr Barbara Sokołowska.
      
       Scena Edukacji "Rode" powstała w 2002 roku. Od samego początku jej artystycznymi poczynaniami kieruje Mariusz Marczyk. Scena Rode jest dziś jako struktura organizacyjna nieformalnym związkiem profesjonalnych artystów, w którym coraz częściej pojawiają się muzycy i aktorzy z różnych miejsc Polski. Scena Rode ma za sobą setki realizacji w kraju i zagranicą. Programowe credo skupia się w znacznym stopniu na myśli teatralnej Mieczysława Kotlarczyka, wybitnego teoretyka teatru, założyciela słynnego Teatru Rapsodycznego. Scena Rode wprowadzając kolejne realizacje kieruje się szacunkiem dla polskiej kultury, tradycji i historii, zwracając przy tym szczególną uwagę na szacunek dla odrębności kulturowej mniejszości narodowych i szukając także w niej twórczej inspiracji.
      
       Spektakl "Tysiąc franków Norwida" zostanie pokazany 20 października (środa), o godz. 18 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej.
       Bilety w cenie 10 z można kupić w Dziale Literatury dla Dorosłych, ul. Zamkowa 1. Kontakt do Działu: tel. 55 6113186, e-mail: h.samson@bibliotekaelblaska.pl.
      
Beata Branicka, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama