UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Uczcie się polskiego”. Solidarność, NRD i Stasi

 
„Uczcie się polskiego”. Solidarność, NRD i Stasi

Zdjęcia z archiwów policji policyjnej Stasi, ukazujące liczne przykłady graffiti i ulotek z propolskimi hasłami, które pojawiały się w NRD na przełomie 1980 i 1981 r. można oglądać na wystawie „Uczcie się polskiego”. Solidarność, NRD i Stasi w holu CSE "Światowida".

Zdjęciom towarzyszą fragmenty raportów Stasi, dokumentujące nastawienie obywateli NRD względem „Solidarności": szacunek, podziw, a nawet zazdrość. Chociaż niektóre opinie świadczą o antypolskich uprzedzeniach, dla większości mieszkańców wschodnich Niemiec karnawał „Solidarności" był niezwykle istotny – przynosił nadzieję na zmiany, zachęcał do angażowania się w działalność opozycyjną, dodawał odwagi. Ekspozycja ukazuje różne formy demonstrowania solidarności z polskimi związkowcami oraz rolę, jaką „Solidarność" odegrała w obaleniu systemu komunistycznego.
       Wystawa „Uczcie się polskiego”. Solidarność, NRD i Stasi została przygotowana przez pełnomocnika federalnego ds. akt Stasi (BST-u) - odpowiednik naszego IPN-u. Można ją oglądać dzięki współpracy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” z Biurem Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawie towarzyszy publikacja, którą można bezpłatnie otrzymać w kasie CSE „Światowid”, przygotowana w językach polskim i niemieckim. Wystawa także jest dwujęzyczna. Można ją oglądać do 12 listopada w holu CSE „Światowid”.
      
Sylwia Warzechowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...