UWAGA!

Ukraińska publiczność zachwycona

Elbląg, Spektakl "Cafe Sax" został zaprezentowany w Kijowskim Akademickim Teatrze Młodym
Spektakl "Cafe Sax" został zaprezentowany w Kijowskim Akademickim Teatrze Młodym

Agnieszka Osiecka jest znana na Ukrainie. Znane i lubiane są również wykonania jej piosenek. Świadczyć może o tym fakt, że na bis po naszym „Cafe Sax” publiczność domagała się Maryli Rodowicz i „Niech żyje bal” – mówi Hanna Motyka, która wraz z zespołem elbląskiego teatru gościła na Ukrainie w Kijowskim Akademickim Teatrze Młodym.

Zespół elbląskiego teatru gościł już wielokrotnie na scenach zagranicznych. W Londynie prezentowana była komedia „Kolacja dla głupca”, a także jednoaktówki Czechowa „Niedźwiedź i Oświadczyny”. Nasi aktorzy występowali też w Tarnopolu na Ukrainie m.in. ze spektaklami „Sen nocy letniej” oraz „Cafe Sax”.
     Jednak listopadowy wyjazd do Kijowa był wyjątkowy.
     - Pierwszy raz zdarzyło się, że zagraliśmy w teatrze narodowym w stolicy kraju – mówi Hanna Motyka, kierownik literacki elbląskiego teatru. – Pojechaliśmy na zaproszenie Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego oraz Polskiego Instytutu w Kijowie. Był to efekt rozmów, jakie dyrektor naszego teatru Mirosław Siedler prowadził z dyrektorem kijowskiego teatru podczas tegorocznej Wiosny Teatralnej. Wówczas spektakl „Wujaszek Wania” Teatru Młodego zdobył Laur Wiosny. Aktorzy nie mogli odebrać nagrody osobiście więc teraz nadarzyła się okazja, by ją przekazać.
     Do Kijowa pojechał spektakl „Cafe Sax”, który Ukraińcy sami wybrali po obejrzeniu kasety z nagraniem.
     - Oni znają Agnieszkę Osiecką i jej piosenki – przekonuje Hanna Motyka. – Na bis wołali Rodowicz i „Niech żyje bal”. Spektaklem byli zachwyceni. Długo trwały owacje na stojąco. Nasi aktorzy otrzymali wiele podziękowań, gratulacji i wyrazów podziwu.
     

 

- A to nie była publiczność polonijna tylko ukraińska – podkreśla Hanna Motyka. – Odebrała jednak bardzo gorąco mądre piosenki Agnieszki Osieckiej. Na widowni zasiedli znakomici goście, m.in. Olena Woronko, naczelnik Wydziału Teatralnego Ministerstwa Kultury i Turystyki, obecni byli także dyrektorzy innych ukraińskich teatrów, scenografowie i reżyserzy z Belgradu.
     - Dla nich było to duże wydarzenie, bo elbląski teatr jest drugim polskim teatrem, który zagościł na scenie Teatru Młodego w Kijowie – dodaje H. Motyka. – Spotkanie to zaowocowało nawiązaniem kontaktów międzynarodowych oraz deklaracji współpracy. Już otrzymaliśmy zapewnienie, że Kijowski Akademicki Teatr Młody przyjedzie w przyszłym roku do Elbląga na Festiwal Jednego Autora ze spektaklem „Kupiec Wenecki”. Podpiszemy też z nimi długofalową umowę o współpracy.
     Wyjazd zespołu Teatru im. A. Sewruka do Kijowa był możliwy dzięki pomocy i przy wsparciu finansowym Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama