Piątek 22-02-2019, imieniny Marty, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ulica poetów, czyli cztery dni z literaturą

 
Elbląg, Ulica poetów, czyli cztery dni z literaturą
O tegorocznym Wielorzeczu opowiadali (od lewej): Kamila Łyłka, Dominka Lewicka-Klucznik, Arco van Ieperen i Bogumiła Salmonowicz (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Ulice starówki za patronów mają mieć poetów. Tylko na kilka dni, podczas VI Festiwalu Literatury „Wielorzecze”, który potrwa od 20 do 23 września. To jeden z pomysłów Stowarzyszenia „Alternatywni” na promocję tego wydarzenia.

Już po raz szósty do Elblaga przyjadą twórcy szeroko pojętej literatury, wśród nich wzbudzający emocje Michał Witkowski, autor m.in. „Lubiewa” i „Drwala”. Spotkanie z pisarzem odbędzie się 23 września (niedziela) w Hotelu Elbląg. Ale zanim to nastąpi, na elblążan czekają cztery dni „zanurzone w literaturze”. W czwartek, pierwszego dnia VI Festiwalu Literatury „Wielorzecze”, Alternatywni zapraszają do teatru na warsztaty teatralne „Ruszaj słowami” prowadzony przez Piotra Szejna.
     - Zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku i przekonań do tego, żeby słowem i ciałem zabawić się na Małej Scenie elbląskiego teatru – mówi Kamila Łyłka ze Stowarzyszenia Alternatywni, organizatora festiwalu.
     
     Czas na ciszę
     
Po warsztatach przyjdzie czas na sztukę teatralną: czytanie Mony Lisy Łukasza Staniszewskiego w ramach „Sceny przy stoliku” i premiera sztuki Kamili Łyłki  pt. #cisza.
     W piątek Alternatywni i ich goście ruszą z literackimi warsztatami. do szkół oraz hospicjum elbląskiego. Po południu zmienią się nazwy ulic na elbląskiej starówce.
     - Mamy taki pomysł, żeby na czas trwania festiwalu zmienić nazwy ulic na Starym Mieście. W tej chwili jesteśmy w trakcie załatwiania formalności. Patronami ulic będą goście festiwalu i niektórzy członkowie Stowarzyszenia „Alternatywni” - wyjaśnia Dominika Klucznik-Lewicka, prezes Stowarzyszenia Alternatywni.
     Potem spotkania w teatrze: wykład Feliksa Tomaszewskiego i spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem. Wieczorem nastąpi chwila na którą czekają wszyscy poeci, którzy wysłali swoje wiersze na II Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Wielorzecze”.
     - Przyszło 163 zestawów wierszy. Poziom bardzo zróżnicowany. Wszyscy laureaci zapowiedzieli swoją obecność na festiwalu. Nagrodziliśmy i dorosłych, i młodzież i poetę regionu – wyjaśnia Dominika Lewicka-Klucznik.
     Festiwalowy piątek zakończy się w klubie Mjazzga, gdzie będzie okazja posłuchać Macieja Łokuciejewskiego, opowiadającego o pożytkach, jakie płyną z myślenia czyli filozofii, poznać Stowarzyszenie Żywych Poetów. A na koniec wysłuchać koncertu tria Brzoska/Marciniak/Markiewicz.
     
     Tajemniczy goście i Anglicy
     
Kolejny dzień rozpocznie się warsztatami literackimi, architektonicznymi i dla dzieci w Bibliotece Elbląskiej. Po południu Aga Kopczyńska przepyta Sylwię Kubryńską na temat kobiet w literaturze. Potem swoich gości przepyta Dominika Lewicka-Klucznik... - Zaprosiłam dwójkę gości, o których nikt nic nie wie. Oni wiedzą, że mają przyjechać do Elbląga. I dopiero na spotkaniu będzie wiadomo, kto to jest – tajemniczo zapowiada prezes stowarzyszenia.
     Ciekawie zapowiada się też spotkanie prowadzone w języku angielskim (jak zapowiadają organizatorzy – będzie tłumacz dla słabiej radzących sobie z językiem Szekspira). Gośćmi Arco Van Ieperena będą Paul D. Brazzil i Nick Sweeney. - Zaprosiliśmy dwóch Anglików. Jeden z nich mieszka w Polsce, drugi tutaj mieszkał. Obaj w swoich książkach umiejscowili bohaterów z Polski. To może być ciekawe: zobaczyć jak Anglicy patrzą na Polskę – mówił Arco Van Ieperen, prowadzący to spotkanie.
     
     Charytatywnie i z bitwą na wiersze
     
Na sobotni wieczór Alternatywni zapraszają do Biblioteki Elbląskiej na spektakl „Kolorowy kitek” autorstwa Dominiki Klucznik-Lewickiej i Kamili Łyłki. Podczas spektaklu prowadzona będzie zbiórka na leczenie Izabeli Kordalskiej – jednej z członkiń Stowarzyszenia Alternatywni. Będzie też okazja do zaprezentowania swojej twórczości podczas slamu. - To rodzaj bitwy na wiersze. Wychodzi dwóch, trzech poetów, którzy czytają swoje utwory, a to publiczność poprzez głosowanie decyduje o zwycięstwie – Dominika Lewicka-Klucznik wyjaśnia zasady slamu.
     Sobotę zakończy koncert Roberta Kasprzyckiego. W niedzielę będzie można poznać tajniki komiksu, a także wziąć udział w warsztatach „Jak wygrać turniej jednego wiersza, a przynajmniej poprawić sobie wejście?”
     - To warsztaty zarówno dla poetów jak i dla np. maturzystów, którzy muszą zaprezentować się przed komisją maturalną, a także dla wszelkich osób, którzy są zmuszeni do występów publicznych – mówi prezes Stowarzyszenia Alternatywni.
     Festiwal zakończy się w niedzielę spotkaniem autorskim z Michałem Witkowskim, autorem nagradzanego „Lubiewa” oraz panelem dyskusyjnym o potrzebie promocji czytelnictwa.
     
     Wstep na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
     
     Program VI Festiwalu Literatury Wielorzecze
     Elbląg, 20-23 września

     
     Czwartek 20 września
     
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – Mała Scena
     14.00-17.00 - Warsztaty teatralne Ruszaj słowami! - prowadzi Piotr Szejn
     17.30 - Scena przy stoliku - Mona Lisa Łukasza Staniszewskiego - czytają Magda Bocianowska, Artur Hauke, Dariusz Siastacz
     19.30 - #cisza reż. Kamila Łyłka - premiera spektaklu
     Usuń cierpienie, połykając kamienie - wystawa kolaży Olivii Laveau - foyer Małej Sceny
     
     Piątek, 21 września
     Warsztaty literackie w szkołach i placówkach elbląskich - Rafał Różewicz i Natalia Dziuba (Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu), Anna Nawrocka (III Liceum Ogólnokształcące), Anna Swoińska (II Liceum Ogólnokształcące), Łucja Dudzińska, Wojciech Pelc, Anna Peplińska, Artur Janusz Miścicki, Bogumiła Salmonowicz (Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak), Arco Van Ieperen (Szkoły Anglojęzyczne Regent w Elblągu), Jagoda Falarz
     
     14.00 Happening – Ulice Poetów - Stare Miasto w Elblągu
     
     Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu - Mała Scena
     17.00 - Inauguracja Festiwalu - Oto jest ciało wiersza - Feliks Tomaszewski (wykład)
     18.00 - Pęknięte struny pełni - spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem - prowadzi Radek Wiśniewski
     19.30 - Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Wielorzecze”
     
     Klub Muzyczny Mjazzga
     21.00 - Co robi filozof, czyli jaki jest pożytek z myślenia? - Maciej Łokuciejewski (wykład)
     22.00 - Jeszcze żywi są - Krystian Ławreniuk, Ryszard Słoneczny - Stowarzyszenie Żywych Poetów prezentuje Radek Wiśniewski
     23.00 - Brzoska/Marciniak/Markiewicz - koncert
     
     Sobota 22 września
     
Biblioteka Elbląska
     wystawa obrazów Malwiny Malinowskiej
     11.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Wojciech Kass (sala kinowa)
     11.00 - Warsztaty architektoniczne - Niewidzialne miasta - na podstawie książki Italo Calvino - prowadzi Ada Kotyńska (sala u Św. Ducha)
     12.00 - Warsztaty literackie dla dzieci - prowadzi Jagoda Falarz (Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ)
     
     Sala kinowa
     15.00 - Literatura kobieca według Sylwii Kubryńskiej - prowadzi Aga Kopczyńska
     16.30 - U Prezeski na dywaniku - prowadzi Dominika Lewicka-Klucznik
     18.00 - Brit Grit on the Laikonik Express - spotkanie po angielsku z Paulem D. Brazzilem i Nickiem Sweeney'em - prowadzi Arco Van Ieperen
     
     Sala u Św. Ducha
     20.00 - Kolorowy Kitek - Kamila Łyłka, Dominika Lewicka-Klucznik - prezentacja AEKL - spektakl charytatywny na leczenie Izabeli Kordalskiej
     21.30 - Slam w ringu - prowadzi Wojciech Boros
     22.30 - Robert Kasprzycki - koncert
     
     Niedziela 23 września
     
10.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Janusz Taranienko - Hotel Elbląg
     10.00 - Warsztaty Jak wygrać turniej jednego wiersza, a przynajmniej poprawić sobie wejście? - prowadzi Piotr Mosoń - Teatr Mała Scena
     10.00 - Warsztaty Zrób sobie komiks - prowadzą Daniel Odija, Wojciech Stefaniec - foyer Małej Sceny
     
     Hotel Elbląg
     13.00 - Literatura zaczyna się tam, gdzie przestaje być normalnie - spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim - prowadzi Małgorzata Jędrzejewska
     14.30 - Czy potrzebna nam jest promocja czytelnictwa? - Aleksandra Buła, Zuzanna Gajewska, Radek Wiśniewski, Dominik Żyłowski - prowadzą Rafał Różewicz i Natalia Dziuba (panel dyskusyjny). Zakończenie Festiwalu.
     
Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem
Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA