UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W cieniu domów. Stalewo pełne zagadek, zobacz film!

Zapraszamy do obejrzenia filmu z dokumentalnego cyklu poświęconego zabytkowym domom podcieniowym na Żuławach. Tym razem CSE Światowid przedstawia historię ze Stalewa w gminie Markusy.

Według specjalistów Żuławy są jednym wielkim skansenem - największym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Do najciekawszych zabytków należą domy podcieniowe. Kiedyś było ich znacznie więcej, ale do naszych czasów dotrwało kilkadziesiąt domów z charakterystycznymi podcieniami. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z I poł. XVIII wieku. Nie wszystkie wpisan​o do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. Właścicieli najczęściej nie stać na to, by w odpowiedni sposób zatroszczyć się o te obiekty, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.
       Wieś Stalewo w gminie Markusy leży na granicy województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz na granicy powiatów: elbląskiego, malborskiego i sztumskiego. A także na granicy Żuław Elbląskich i dawnego Oberlandu. O Stalewie po raz pierwszy wspomina dokument lokacyjny niedalekiego Starego Pola z 1330 roku. Wymienia istniejący tu wówczas dwór krzyżacki. Czy dom podcieniowy z 1751 roku ma z tym dworem coś wspólnego?
      
      
Patronat medialny nad cyklem objęla Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama