UWAGA!

W cieniu matematyki. Halina Różewicz-Książkiewicz

Elbląg, W cieniu matematyki. Halina Różewicz-Książkiewicz

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę z cyklu "Elbląg Plastyczny". Tym razem świętować będziemy 55-lecie pracy twórczej Haliny Różewicz-Książkiewicz. Na wernisaż jej jubileuszowej wystawy "W cieniu matematyki" zapraszamy w czwartek 17 października o godz. 18.

Wystawa „W cieniu matematyki” w ramach cyklu „Elbląg Plastyczny” przygotowana została z okazji 55-lecia pracy artystycznej Haliny Różewicz – Książkiewicz. Na życzenie artystki, wystawa nie została zaaranżowana w Galerii Laboratorium, która jest miejscem dedykowanym ekspozycjom w ramach „Elbląga Plastycznego”, a na pierwszym piętrze empory, gdzie z reguły prezentujemy sztukę geometryczną, ściśle odnoszącą się do zasad matematyki. Tak jest i tym razem.
       Halina Różewicz-Książkiewicz prezentuje kilkadziesiąt prac: grafik i rysunków, pochodzących zarówno z lat wcześniejszych, jak i prac zupełnie nowych. Każda z nich, w sposób bardzo przemyślany odnosi się do natury i jej porządku. Artystka zdaje się „rozbierać na części pierwsze” kolejno: słoneczniki, skrzyp polny, koper czy wilczomlecz, prezentując ich logiczną i uporządkowaną strukturę. Taką wnikliwą obserwację żartobliwie uzasadnia swoją krótkowzrocznością, która każe przyglądać się bliżej i bardziej dokładnie poszczególnym elementom budowy kwiatów, liści i innych roślin. Kompozycje zgromadzone na wystawie poparte zostały ścisłą wiedzą na temat m.in. zasad złotego podziału czy ciągu Fibonacciego. Natura w pracach Haliny Różewicz- Książkiewicz, mimo iż bardzo różnorodna, nie jest przypadkowa. Zaprezentowane na wystawie grafiki i rysunki, oprócz tego, że o doskonałej technice, świadczą także o niesamowitej precyzji spojrzenia i niezwykle skrupulatnej obserwacji. (Marta Karaś)
       Halina Różewicz-Książkiewicz (ur. 1934 r.) Absolwentka Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową, a także fotografię. Wykonywała projekty scenograficzne w teatrach Gniezna, Grudziądza i Olsztyna. W swej twórczości najczęściej odwołuje się do natury i pejzażu. Brała udział w wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Laureatka wielu wyróżnień i nagród środowiskowych o znaczeniu krajowym. Autorka logo m.in. Galerii EL i Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
      
       Wystawa będzie czynna do 30 listopada.
       Informacje: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • to są proszę redachtora - F R A K T A L E
  • fraktale oczywiście jako przejaw haosu w matematyce. .. .no i rekurencji. .. .Matematyka bywa i, ,kamienna, ,i lekka. .. .. co widać, słychać i czuć. .. Ukłony dla autora prac, sa z duchem i czymś nieodgadnionym.
Reklama